Mađari o Globalnom kompaktu o izbjeglicama: ‘Pokušaj da ilegalno prelaženje granica nema posljedica stvorio bi sigurnosni rizik koji ne možemo tolerirati’

Foto: snimka zaslona

UN-ova Opća skupština prihvatila je u ponedjeljak velikom većinom glasova, ali bez Sjedinjenih Država i Mađarske, Globalni kompakt o izbjeglicama koji bi trebao poboljšati upravljanje izbjegličkim krizama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za rezoluciju o paktu o izbjeglicama glasala je 181 zemlja, dvije su bile protiv – SAD i Mađarska, a tri suzdržane – Dominikanska Republika, Eritreja i Libija.

UN-u ne treba novi zakonski alat, istaknula je Mađarska opravdavajući svoje protivljenje tekstu. Administracija Donalda Trumpa je nedavno rekla da odobrava većinu njegovih odredaba, ali ne i one koje trebaju ograničiti moguće zadržavanje osoba koje traže azil u drugoj zemlji.

“Izbjeglički kompakt zahtijeva da države članice dopuste izbjeglicama putovanje slobodno i bez kontrole unutar zemlje, dok bi uhićenja i pritvaranja trebali biti smanjeni, objasnio je mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto i dodao “To je pokušaj da ilegalno prelaženje granica nema posljedica čime se stvara sigurnosni rizik koji ne možemo tolerirati”, javlja The Hungary Journal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Globalni kompakt o izbjeglicama je sastavljen pod pokroviteljstvom UN-ova Visokog povjereništva za izbjeglice (UNHCR) kojemu je na čelu Talijan Filippo Grandi.

“Omogućit će da se poboljša pomoć i zaštita za 25 milijuna izbjeglica u svijetu”, tvrdi za AFP predsjednica UN-ove Opće skupštine, Maria Fernanda Espinosa iz Ekvadora. “Zemlje prihvata izbjeglica i dalje pokazuju velikodušnost i iznimno zalaganje za zaštitu izbjeglica”, istaknula je.

(VIDEO) Što je zapravo Marakeški sporazum na koji je Narod.hr upozoravao početkom 2018.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.