Mediji u BiH: Zemlja u novoj dubokoj krizi, prijete oružani sukobi

Foto: fah

Bosna i Hercegovina upala je u novu duboku i opasnu krizu koja može imati nesagledive posljedice i gurnuti tu zemlju u nove sukobe, ocjena je većine lokalnih medija koji u petak opširno komentiraju odluke vlasti Republike Srpske da prekinu suradnju sa Sudom i Tužiteljstvom BiH i Državnom agencijom za istrage i zaštitu (SIPA).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nova kriza na naslovnicama je svih dnevnih listova u BiH bez obzira iz kojega su entiteta.
“Dodikov udar na državu” i “RS prekida suradnju sa SIPA i pravosudnim institucijama BiH”, veliki su naslovi na prvim stranicama koje su donijeli sarajevski “Dnevni avaz” i “Oslobođenje”, dok banjolučki provladini dnevni listovi “Nezavisne novine” i “Glas Srpske” na naslovnicama također prenose informacije o prekidu suradnje što su ih dan ranije donijeli vlada i parlament RS.

“Avaz” ističe kako je riječ o eskalaciji sukoba na relaciji Banja Luka-Sarajevo koji traju već mjesecima, a taj list, kao i “Oslobođenje”, citiraju izjavu predsjednika RS Milorada Dodika kako je u četvrtak malo nedostajalo da izbije oružani sukob između pripadnika SIPA-e i entitetske policije u Bosanskom Novom tijekom akcije uhićenja petorice bosanskih Srba osumnjičenih za ratne zločine.

Takve izjave, kako sugera “Avaz”, opasno posjećaju na podjelu unutar MUP-a BiH 1992. koja je prethodila ratu ali i na tzv. balvan-revoluciju kojom je Milan Martić počeo pobunu protiv Hrvatske.
Slično stajalište dijele i neki političari poput člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, koji je iz službenog posjeta Ankari još u četvrtak poslao upozorenje kako ovakav razvoj događaja BiH može stajati mira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U prvim analizama odluke Milorada Dodika da do kraja zaoštri odnose u BiH i zaprijeti oružanim obračunima navodi se kako bi u pozadini svega moglo biti nastojanje predsjednika RS da zaštiti svoju vladavinu od mogućeg kaznenog progona zbog kriminala. To je posebice teza na kojoj inzistiraju iz stranaka sa srpskim predznakom, koje su na entitetskoj razini u oporbi.

Oporbene srpske stranke nisu sudjelovale ni na izvanrednoj sjednici parlamenta RS na kojoj su u četvrtak, u Dodikovoj nazočnosti, usvojeni zaključci o prekidu suradnje s državnim pravosudnim i policijskim tijelima.

“Uvjeren sam da je to isključivo motivirano činjenicom da su teške koruptivne afere na pragu rasvjetljavanja”, kazao je ministar sigurnosti BiH DRagan Mektić koji je ujedno član vodstva Srpske demokratske stranke (SDS).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.