Međunarodni savez: Vlasti u zemljama širom svijeta koriste koronu za represiju nad građanima

Foto: fah

Međunarodni savez za ljudska prava, CIVIL Monitor objavio je ovog tjedna izvještaj u kojem optužuje zemlje širom svijeta, uključujući i Sjedinjene Države, da koriste pandemiju koronavirusa kao “priliku da predstave i implementiraju dodatna ograničenja građanskih sloboda.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

CIVICUS Monitor imao je, općenito, i prije pandemije, pesimističan pogled na globalne civilne slobode, a, prema istraživanju saveza, stvari su se pogoršale gotovo svugdje. Koronavirus je dramatično ubrzao taj silazni trend. Dubina pesimizma u njihovom najnovijem biltenu može se prenijeti napominjući da su jedine dvije zemlje u kojima je razina građanske slobode “nadograđena” bili Sudan i Demokratska Republika Kongo (DRC).

Prema analizi CIVICUS Monitora, 87 posto svjetske populacije sada živi u zemljama s izrazito negativnim ocjenama građanskih sloboda, što je povećanje od četiri posto u odnosu na 2019. godinu, a četvrtina ljudske rase živi pod represivnim autoritarnim režimima s najlošijom ocjenom. (Sudan i Demokratska Republika Kongo nadograđeni su s najgore razine, „zatvorenih“ društava, na „represivna“.), piše Breitbart.com.

“Pandemija Covida-19 (kineskog koronavirusa) imala je strašan utjecaj na građanske slobode na globalnoj razini”, ustvrdilo je izvješće, navodeći povećanje “agresivne upotrebe sile” protiv prosvjednika, cenzuru novinara i šire javnosti, te uznemiravanje zagovornika ljudskih prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Korištenje pritvora kao glavne taktike za ograničavanje prosvjeda pokazuje samo licemjerje vlada koje koriste Covid-19 kao pretvaranje za suzbijanje prosvjeda – vjerojatnije je da će se virus širiti u zatvorenim prostorima poput zatvora”, ustvrdila je vodeća istraživačica Marianna Belalba Barreto.

“Naše istraživanje pokazuje produbljivanje građanske svemirske krize širom svijeta i naglašava kako vlade koriste pandemiju kao izgovor za daljnje sužavanje prava, uključujući donošenje zakona koji kriminaliziraju govor”, rekla je Barreto.

Sporni navodi u Izvješću

Tekst se nastavlja ispod oglasa

CIVICUS Monitor nabrojao je nekoliko promjena koje je nazvao „pozitivnim“, a koje su prouzročili prosvjedni pokreti: „U Čileu su masovni prosvjedi prisilili vladu da održi referendum o promjeni ustava. U SAD-u su se neke države obvezale demontirati ili poduzeti strukturnu reformu svojih policijskih snaga nakon prosvjeda Black Lives Matter. Dok su bili u Malaviju, višemjesečni prosvjedi doveli su do povijesne reprize predsjedničkih izbora i tranzicije vlasti.“

No, postoje značajne razlike između triju prosvjeda i njihovih rezultata, koje je izvješće pozdravilo. U čileanskim prosvjedima sudjelovale su nasilne komunističke skupine koje su počivale na općoj ljutnji zbog povećanja cijena javnih prijevoznih sredstava; zabilježeni su brojni smrtni slučajevi i znatno uništavanje imovine, od objekata javnog prijevoza do crkava. Održan je željeni ustavni referendum, ali Čile je jedna od nacija koje je CIVICUS Monitor za građansku slobodu snizio 2020.

Prosvjedi Black Lives Matter također su sadržavali široko rasprostranjeno nasilje i uništavanje imovine, i vrlo je diskutabilno da bi njihov cilj, “demontirati” policiju, poboljšao građanske slobode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stanovnici Malavija demonstrirali su protiv masovnih prijevara na izborima 2019. godine, Ustavni sud zemlje poništio je izborne rezultate, a oporbeni kandidat pobijedio je i u reprizi 2020. godine.

Kako represivne zemlje pravdaju svoju represiju?

Radi pravednosti, valja napomenuti da autoritarni režimi gotovo uvijek opravdavaju akcije protiv protestnih pokreta kao napore da zaštite javnost i održe vladavinu zakona, kao što kineska vlada i njezini opunomoćenici u Hong Kongu dosljedno tvrde o svojoj represiji protiv prodemokratskih demonstracija.

Drugi su promatrači ranije primijetili pogoršanje građanske slobode i rast nadzora tijekom pandemije koronavirusa, uključujući alarmantni rast već nametnutog kineskog nadzora, te veliku mogućnost širenja kineske prakse i nadzorne tehnologije na druge države. Kineska vlada ustrajno zagovara veću autoritarnost širom svijeta kao jedini način kontrole koronavirusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.