Forenzičari u Meksiku su identificirali tijelo katoličkog svećenika iz Ugande među ostacima pronađena u masovnoj grobnici, jedonj od masovnih grobnica koje su pronađene dok se tragalo za tijelima 43 meksička studenta, koji su oteti ubijeni i spaljeni.
Otac Ivan Ssenyondo otet je u jugozapadnoj državi Guerrero prije šest mjeseci i od tada se za njim tragalo.
Masovnu grobnicu pronašla je savezna policija u potrazi za 43 studenata koji su nestali 26. rujna. Slučaj nestalih studenata učiteljske akademije izazvala zgražanje javnosti u Meksiku i potaknulo nacionalnu potragu.
Otac Ssenyondo koji je živio u Meksiku 5 godina otet je 30. travnja kada je nepoznati napadač blokirao cestu i pod prijetnjom pištolja ga natjerao ga u svoj automobil. Pri identifikaciji korišten je njegov zubni karton.
“Ne znamo motiv” rekao je Victor Aguilar, župnik u biskupiji Chilpancingo – Chilapa. “Nasilje je rasprostranjeno u cijeloj državi.”
Prosvjedi autobusom
U četvrtak su roditelji 43 nestalih studenata započeli autobusnu turneju prosvjeda diljem Meksika kako bi pozvali na bržu istragu. Prosvjed turneja započela je u Ayotzinapa, gdje su studirali ubijeni studenti.
Studenti su oteti 26. rujna kada su otišli do obližnjeg grada Iguala sudjelovati u prosvjedu protiv diskriminacije na radnom mjestu.
Zadnji put su viđeni kada su od strane lokalne policije stavljeni u policijske kombije.
U subotu je meksički državni odvjetnik Jesus Murillo Karam rekao kako je jedan od pripadnika narko kartela priznao da je ubio nestale studente i spalio njihova tijela.
On je rekao kako su šest od 43 nestala studenta već bili umrli od gušenja kada su im predani od strane policije.
Činjenica da su studente bandi predali policajci izazvala je val prosvjeda.
Prosvjednici žele punu istragu o ubojstvu studenata i vezama između kriminalnih bandi i lokalnih političara.
Gradonačelnik koji je navodno naredio uhićenje nestalih studenata kako ne bi ometali govor njegove supruge – Jose Luis Abarca i njegova supruga su uhapšeni.
Posljedice višegodišnjeg propadanja, nemara i poricanja
U pokušaju da uvede red u zemlju kojom divljaju borbe narko bandi, što mu je bilo prvo obećanje kad je prije dvije godine preuzeo dužnost, meksički predsjednik Enrique Pena Nieto suočava se s golemom krizom, posljedicom korupcije i policijske okrutnosti.
“Ovo su posljedice višegodišnjeg propadanja, nemara i poricanja više uzastopnih vlada “, rekao je Eduardo Olmos, nekadašnji gradonačelnik grada Torreona na sjeveru Meksika, koji je 2010. otpustio policajce među koje su se infiltrirali pripadnici bande Zeta. Od tisuću policajaca tada je ostao tek jedan.
Zbog takvih slučajeva većina Meksikanaca smatra policiju nesposobnom i uvelike korumpiranom, poznatijom po kršenju zakona nego po rješavanju zločina. Prošli je tjedan bivši predsjednik Ernesto Zedillo rekao da je pravna država u Meksiku u “veoma lošem” stanju.
U Meksiku postoje tisuće različitih policija: svaka od oko dvije i pol tisuće općina ima svoju, kao i 31 savezna država i glavni grad Mexico City.
Policijska je obuka loša, a plaće policajaca niske (oko pet tisuća pesosa, odnosno 2260 kuna) što potiče korupciju.
Tekst se nastavlja ispod oglasa