Nakon sankcija iz SAD-a Iranu pao izvoz nafte za više od 50 posto

epa07570782 A handout photo made available by the Iranian Supreme Leader Office shows, Iranian Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei speaks during a ceremony in Tehran, Iran, 14 May 2019. Media reported as Khamenei saying that there will be no war between Iran and US, also there will be no negotiation as negotiation would be like a poison for Iran, said that our only way is resistance. EPA/IRANIAN SUPREME LEADER OFFICE HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Izvoz iranske sirove nafte u svibnju je pao na 500.000 barela dnevno ili manje, pokazuju podatci i tvrde izvore iz industrije, nakon što su Sjedinjene Američke Države zaoštrile sankcije na glavni izvor prihoda Teherana, produbljujući globalne gubitke u opskrbi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sjedinjene Američke Države ponovno su uvele sankcije Iranu u studenom, nakon što su se povukle iz nuklearnog sporazuma između Teherana i šest svjetskih sila sklopljenog 2015. Washington je ovog mjeseca dokinuo izuzeća od sankcija među uvoznicima iranske nafte, čime želi smanjiti iransku prodaju do nule.

Iran je bez obzira na taj potez do sredine svibnja prodao između 250.000 i 500.000 barela nafte dnevno, prema izvorima iz naftne industrije koji prate tokove prodaje. Podatci Refinitiv Eikona govore oko 250.000 izvezenih barela dnevno sirove nafte te oko 400.000 barela kondenzata.

Glavnina sirove nafte otprema se u Aziju, kažu izvori iz naftne industrije, a nejasno je tko kupuje naftu i ide li ona krajnjim korisnicima ili u skladištenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iranski dužnosnik odbio je komentirati podatke o izvozu.

“Glavne destinacije su Indija i Kina”, rekao je jedan izvor iz industrije koji je želio ostati anoniman. “Nema više Europe ili Turske”, dodao je.

Iranski izvoz od travnja se smanjio za više od polovine. Tada je Iran izvozio nešto manje od milijuna barela dnevno. Trenutni izvoz čini petinu izvoza od 2.5 milijuna barela dnevno koje je Iran izvozio u travnju 2018., uoči povlačenja Sjedinjenih Država iz nuklearnog sporazuma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iranski izvoz postao je manje vidljiv otkako su sankcije Teheranu ponovno nametnute u studenom. Teheran više ne izvještava OPEC o proizvodnji, zbog čega ne postoje precizne informacije o iranskom izvozu.

Analitičari očekuju daljnje opadanje iranskog izvoza nafte tijekom svibnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.