Nakon tjedana ratovanja, bliži li se rat na Bliskom istoku kraju?

rat
Foto: Montaža: Narod.hr; izvor: Fah, snimka zaslona (BBC)

Prošla su gotovo dva tjedna otkako je Izrael pokrenuo kopnenu ofenzivu na Gazu i više od mjesec dana otkako je započeo intenzivne zračne napade na Hamas, a sve kao odgovor na Hamasove napade 7. listopada ove godine u Izraelu, u kojima je ubijeno više od 1400 ljudi. Bliži li se rat kraju? Izraelski vojni cilj od samog početka bio je uništiti Hamas, vojno i politički. Koliko je blizu ostvarenju tog cilja i je li on uopće ostvariv?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Havel: Hamas se skriva iza civila i pobjeđuje u javnosti jer se prikazuju kao žrtve

Situacija je nepredvidiva, ali međunarodni pritisak raste

Što se Izraela tiče, ovo su još rani dani. Više puta je rečeno da će ova operacija biti duga i teška. Jedan visoki dužnosnik Izraelskih obrambenih snaga (IDF) koji je razgovarao s BBC-jem upotrijebio je analogiju s boksačkim mečom: “Ovo je tek četvrta runda od njih 15.”

Nitko u Izraelu ne zna koliko će rat točno trajati. Neki ukazuju na činjenicu da je iračkim snagama uz podršku Zapada trebalo devet mjeseci da preuzmu grad Mosul od ISIS-a (Islamske države) 2017. godine. Izrael će možda nastaviti s borbama još nekoliko mjeseci ali treba uzeti u obzir da sve više jača međunarodni pritisak za pauze u borbama ili čak za prekid vatre.

Vojni gubici

Do sada, Izrael kaže da je izveo više od 14.000 napada i ubio desetke ciljeva visoke vrijednosti, uključujući visoke zapovjednike Hamasa. Svaki od tih napada uključuje više oružja. Yaakov Katz, vojni stručnjak i bivši urednik novina Jerusalem Post, kaže da je Izrael potrošio već više od 23.000 komada streljiva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Usporedbe radi, na vrhuncu bitke za Mosul zapadni su saveznici tjedno bacali oko 500 bombi na ciljeve ISIS-a. Prema podacima ministarstva zdravstva kojim upravlja Hamas, od početka rata ubijeno je više od 10.800 ljudi u Gazi, uključujući više od 4.400 djece.

Vojska kaže da su njezine kopnene snage uspješno podijelile pojas Gaze između sjevera i juga te da su njezine trupe opkolile grad Gazu. Tvrdi da su sada “duboko u srcu grada”, iako je to još uvijek daleko od preuzimanja kontrole. Hamas je, doduše, zanijekao da su izraelske snage postigle značajne uspjehe ili da su se probile duboko u grad Gazu.

Izraelski vojni gubici relativno niski

Čini se da ova početna faza izraelske kopnene ofenzive ide prema planu, s ciljem izolacije Hamasa, dok je cijena za Hamas vjerojatno bila visoka. Procjene na početku rata sugerirale su da je skupina imala između 30.000 – 40.000 boraca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan visoki izraelski obrambeni izvor rekao je za BBC da je oko 10%, odnosno 4000 boraca, od tog ukupnog broja, ubijeno. Takve je procjene nemoguće provjeriti i s njima treba postupati s oprezom, ali sam razmjer izraelskog bombardiranja već je degradirao Hamasovu sposobnost da se bori.

Foto: Snimka zaslona (BBC)

Nasuprot tome, čini se da su izraelski vojni gubici bili relativno niski. Izrael kaže da su od početka kopnenih operacija ubijena samo 34 njihova vojnika. Yossi Kuperwasser, izraelski stručnjak za obavještajne i sigurnosne poslove, kaže da njihova vojska svoje kopnene operacije izvodi “pažljivije i opreznije”, kako bi izbjegla teške gubitke među svojim trupama.

Cilj je bombardiranje i uništavanje tunela u kojima se skriva Hamasova vojska

Još uvijek nije jasno koliko je vojnika Hamasa ostalo na sjeveru, koliko se boraca još skriva u tunelima ili koliko ih se pretopilo u lokalno stanovništvo koje je pobjeglo na jug.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tuneli još uvijek predstavljaju značajan izazov za Izrael. Njihove snage radije pokušavaju dignuti u zrak sve tunele koje pronađu, nego da se bore u podzemlju.

>Sin vođe Hamasa: Ovo nije borba za Palestinu, Hamasov cilj je transformacija svijeta u Islamsku državu

Izazovi urbanog ratovanja

Značajna prednost Izraela je i u smislu obavještajnih i vojnih sposobnosti. Oni mogu presresti komunikaciju, pa čak i isključiti mobilne telefone i internetske mreže u Gazi. Imaju nadmoć i u zraku: izraelski mlažnjaci i dronovi mogu pratiti svaki pokret na zemlji, ali ne i ispod površine.

Jedan viši izraelski obrambeni izvor rekao je za BBC da još uvijek identificiraju više od 100 novih meta svaki dan, iako će se taj popis vjerojatno smanjivati što ovaj rat bude duže trajao. Što rat duže traje, to će se više morati oslanjati na trupe na terenu koje bi imale zadatak identificirati i eliminirati otpor.

Justin Crump, bivši časnik britanske vojske koji sada vodi Sibylline, tvrtku za obavještavanje o riziku, kaže da se čini kako Izrael ostvaruje značajan napredak s obzirom na gustoću terena, ali “sada će se susresti s izazovom urbanog ratovanja, s obzirom da su urbani dijelovi grada jače branjeni”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izraelske trupe su bolje opremljene i dobro obučene, ali urbano ratovanje još uvijek može biti teško čak i za najnaprednije vojske.

Izrael nije angažirao sve svoje snage

Čini se da su borbe iz neposredne blizine na terenu do sada bile ograničene i nisu ništa u odnosu na urbano ratovanje koje se, primjerice, odvija između Rusije i Ukrajine u gradovima poput Bakhmuta. Video kojega su objavile IDF pokazuje da se umjesto toga oslanjaju na tenkove i oklopna vozila.

Ni Izrael nije angažirao sve svoje snage. Neki procjenjuju da bi dosad mogli imati samo 30.000 vojnika unutar Gaze. To je relativno mali udio od ukupnog broja Izraelskih vojnih snaga, koje obuhvaća 160.000 aktivnog vojnog osoblja, plus 360.000 rezervista.

Justin Crump kaže da je upitno koliko je Izrael spreman angažirati svog pješaštva, kako bi  očistio svaku zgradu i labirint Hamasovih tunela?

Izrael bi umjesto toga mogao gađati uporišta Hamasa. Crump vjeruje da će Izrael pokušati izbjeći ”block-by-block” borbe, ne samo zato što bi to moglo dovesti do vrlo velikog broja žrtava, već bi ugrozio živote više od 200 talaca.

>Dvije oslobođene Izraelke opisale kako im je bilo u Hamasovom zarobljeništvu i izgled podzemnih tunela

Plan nakon invazije

Postavlja se pitanje je li izraelski deklarirani ratni cilj da uništi Hamas, doista ostvariv? Čak i visoki izraelski dužnosnici priznaju da je uništavanje ideologije bombama i mecima nemoguće. Dio vodstva skupine nije čak ni u Gazi. G. Katz kaže da, ako elementi Hamasa mogu preživjeti ovaj rat, onda bi i dalje mogli tvrditi: “zbog toga što smo još uvijek ovdje, zapravo smo pobijedili”.

Iz tog razloga Crump vjeruje da bi se ratni ciljevi Izraela mogli pomaknuti s uništavanja Hamasa na njegovo kažnjavanje, kako bi se osiguralo da se ne ponove napadi od 7. listopada. Izrael je također pod sve većim pritiskom da objasni što bi se moglo sljedeće dogoditi, posebno od strane SAD-a.

Jedan izraelski obrambeni izvor rekao je da Winston Churchill, kada je pomogao u pokretanju savezničke invazije na Dan D u Drugom svjetskom ratu, nije razmišljao o Marshallovom planu za obnovu Njemačke. Ali ratovi se rijetko dobivaju bez plana nakon invazije, no to je nešto što je do sada bilo potpuno odsutno u izraelskoj vojnoj operaciji, piše BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.