Njemačka: traži se ‘brz i jasan’ odgovor SAD-a

Njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier izjavio je u danas da se slučaj dvostrukog njemačkog agenta koji je navodno radio za Sjedinjene Države mora što prije rasvijetliti ako se te informacije pokažu točne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ako su informacije točne, to nije mala stvar”, poručio je na twitteru Steinmeier, koji boravi u posjetu Mongoliji.

Usto je kazao da je od Washingtona zatražio da “što prije” rasvijetli taj slučaj, kada je američkog veleposlanika pozvao u petak u ministarstvo vanjskih poslova u Berlinu.

Tridesetjednogodišnji agent njemačke obavještajne službe (BND), koji je uhićen u srijedu, radi za CIA-u od 2012., pišu glasila u nedjelju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sve upućuje da je radio za Amerikance”, izjavio je visoki dužnosnik BND-a za list Frankfurter Allgemeine am Sonntag (FAS).

Taj je dvostruki agent bio zadužen za prikupljanje dokumenata o istražnom povjerenstvu njemačkog parlamenta osnovanom nakon otkrića o navodnom špijuniranju američke obavještajne službe NSA-e (Američka sigurnosna agencija).

Navodno je više od 200 dokumenata predao SAD-u, za što je dobio 25.000 eura, pišu mediji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I njemački ministar unutarnjih poslova Thomas de Maiziere pozvao je SAD da dade “brz i jasan” odgovor na te informacije, po dijelovima intervjua koji će u ponedjeljak objaviti časopis Bild.

Veze SAD-a i Njemačke zategnule su se nakon otkrića bivšeg zaposlenika američke obavještajne službe Edwarda Snowdena da njegova zemlja posjeduje sveobuhvatan program za špijuniranje potonje i mobitela Angele Merkel.

Ugledni američki dnevnik Washington Post (WP) piše pak u subotu da NSA puno više prati obične korisnike interneta, među kojima i Amerikance, nego strance koji su zakonito određeni kao mete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Devet od deset vlasnika digitalnih računa “nisu unaprijed određene mete nego se ulove u mrežu koju agencija izradi na ime nekog drugog”, dodaje list nakon četveromjesečne istrage o podacima NSA-e koje je otkrio Snowden.

NSA po zakonu smije špijunirati samo strance izvan teritorija SAD-a, osim ako ima posebno odobrenje.

WP se poziva na nekih 160.000 elektronskih poruka koje su bile praćene za mandata Baracka Obame od 2009. do 2012.

Dnevnik piše da je NSA u svoje mreže ulovila “bezvrijedne” poruke koje se odnose ne “prekide ljubavnih veza, bračne preljube, mentalne bolesti” i slično, no neke od njih ipak “donesu izuzetno vrijednu informaciju” poput “tajnog nuklearnog projetka u inozemstvu ili vojnu katastrofu kod neprijateljske sile”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za NSA-u su sve države osim četiri, a to su Velika Britanija, Kanada, Australija i Novi Zeland, valjane mete za špijuniranje, objavio je Washington Post prošli tjedan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.