Najnovija kanadska studija pokazuje da su mentalni poremećaji i suicidalnost daleko povećani kod ”transrodnih” i ”rodno raznolikih” osoba (TGD). Rodno disforične osobe, dakle, imaju nesrazmjerno velik broj mentalnih poremećaja u usporedbi s općom populacijom. Rezultat je ovo kanadske studije koja je provela istraživanje na uzorku od malo manje od 10.000 ljudi.
Ciljevi ove studije bili su istražiti prevalenciju i rizik od mentalnih poremećaja, suicidalnih ponašanja (u proteklih 12 mjeseci i tijekom života) te korištenju droga kod ljudi s rodnom disforijom (TGD) i cisrodnih Kanađana.
Dokumentirano je i da su osobe s rodnom disforijom sklonije suočavanju s traumama i nedaćama, uključujući fizičke napade, verbalno zlostavljanje, stigmatizaciju i diskriminaciju u usporedbi s cisrodnim osobama.
Iako postoje studije koje izvještavaju o mentalnim poremećajima u TGD populaciji, postoji malo velikih studija na razini populacije koje uspoređuju TGD populaciju s cisrodnom populacijom koristeći valjani dijagnostički alat.
Does it matter if the chicken or the egg came first when, according to the “experts,” GAC is supposed to be the magic bullet that cures mental illness and suffering?
It does. Telling a highly vulnerable and mentally ill population that there’s a cure for it all and then… https://t.co/VbgOCVxuaI
— Prisha 🦎 (@detransaqua) October 20, 2024
Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Ambasadorica promjene spola kod djece zatajila vlastitu studiju: Rezultati pobijaju glavni trans argument
Metode
Ova studija koristi podatke iz Ankete o mentalnom zdravlju i pristupu skrbi (MHACS). Riječ je o nacionalno reprezentativnoj studiji koju je provela agencija Statistics Canada od ožujka do srpnja 2022. Statistics Canada je dobila informirani pristanak od svih sudionika. Za ovu specifičnu analizu nije bilo potrebno etičko odobrenje. Slijedile su se smjernice za izvještavanje STROBE.
Odaziv je bio 25%, što je rezultiralo uzorkom od 9.861 osobe. Kada su se podudarali spol pri rođenju i rodni identitet, ispitanici su klasificirani kao cisrodni. U slučaju nepodudaranja, ispitanici su klasificirani kao TGD.
Kao ishodi procijenjene su epizode teške depresije u proteklih 12 mjeseci i tijekom života. Generalizirani su anksiozni poremećaj, bipolarni poremećaj, socijalna fobija, poremećaj uporabe alkohola i poremećaj uporabe supstanci, suicidalne misli, planiranje te pokušaj. Uzorak analize predstavljao je kanadsku populaciju.
Za procjenu povezanosti između rodne identifikacije i mentalnih zdravstvenih ishoda korištena je modificirana Poisson regresija s procjenom varijance pogreške metodom sendviča. U regresijski model uključeni su dob, kućni dohodak, kronične fizičke bolesti i status pripadnosti rasnoj ili etničkoj manjini. Sva analiza provedena je u Stata verziji 18 (StataCorp).
>Evo što kažu istraživanja: Koja je korelacija rodne disforije s poremećajima iz spektra autizma?
Rizik od svih mentalnih poremećaja bio je veći kod osoba s rodnom disforijom
Od ukupnog uzorka od 9.861 osobe, 52 (0,53%) identificirale su se kao TGD. Demografski podaci nalaze se u Tablici 1.
Epizode teške depresije u posljednjih 12 mjeseci i tijekom života, generalizirani anksiozni poremećaj, bipolarni poremećaj, socijalna fobija, poremećaj uporabe supstanci, suicidalne misli, planiranje samoubojstva i pokušaji samoubojstva bili su češći kod TGD ispitanika u usporedbi s cisrodnim ispitanicima.
Prevalencija depresije tijekom života među cisrodnima: 13,7% (95% CI, 12,9%-14,6%) naspram TGD: 63,7% (95% CI, 46,6%-78,0%). Prilagođeni omjer stopa, 2,78 (95% CI, 2,16-3,57).
Nakon prilagodbe za zbunjujuće čimbenike, rizik od svih mentalnih poremećaja u proteklih 12 mjeseci, poremećaja uporabe supstanci i suicidalnih misli bio je veći kod TGD ispitanika u usporedbi s cisrodnim sudionicima. Rizik od planiranja samoubojstva i pokušaja tijekom života bio je značajno veći kod TGD ispitanika. Poremećaj uporabe alkohola nije se razlikovao između skupina (u proteklih 12 mjeseci ili tijekom života).
>Youtube cenzurirao predavanje na kojem je nekadašnji transrodni muškarac rekao da je transrodnost poremećaj
‘Manjinski stres’ pogoršava mentalno stanje osoba s rodnom disforijom
Ovo je jedna od prvih studija na razini populacije koja je utvrdila veću prevalenciju mentalnih poremećaja i suicidalnog ponašanja kod TGD osoba u usporedbi s cisrodnom populacijom. Ovaj nalaz je u skladu s drugim studijama koje su utvrdile značajno veće stope korištenja zdravstvenih usluga vezanih za mentalno zdravlje među ”transrodnim” osobama u usporedbi s općom populacijom.
Istražitelji navode da se ova razlika može objasniti teorijom manjinskog stresa. Ona pretpostavlja da iskustvo predrasuda i negativnih društvenih iskustava članova povijesno stigmatiziranih skupina može imati značajan utjecaj na fizičko i mentalno zdravlje. Daljnja istraživanja trebala bi ispitati koji čimbenici dovode do ovoga i koje intervencije mogu ublažiti ovu nejednakost.
Ograničenja ove studije uključuju mali uzorak TGD osoba i presječni karakter studije. Također je nejasno jesu li TGD osobe bile manje sklone sudjelovanju u studiji u usporedbi s drugima. U ovom slučaju bi moglo postojati i ”rezidualno zbunjivanje” jer nismo mogli uključiti dodatne kovarijate zbog veličine uzorka, piše Jama Network Open.