Svjetski čenici su “uznemireni” vjerojatnom nominacijom Donalda Trumpa za republikanskog predsjedničkog kandidata, rekao je u četvrtak američki predsjednik Barack Obama na marginama summita G7 u Japanu.
Države diljem svijeta posvećuju “vrlo veliku pozornost” izborima u studenom, rekao je Obama novinarima u japanskom ljetovalištu Ise-Shima, dodajući da je SAD u “središtu međunarodnog poretka”.
“Uznemireni su (Trumpom), i to s dobrim razlogom, jer puno njegovih prijedloga pokazuje ili ignorirajnje međunarodnih odnosa ili želju da se skupljaju tweetovi i naslovnice, a ne nastojanje da Sjedinjene Države ostanu sigurne, a svijet na okupu”, istaknuo je.
Trump je pred novinarima u Sjevernoj Dakoti odbacio Obamine kritike i rekao da je jedna od prednosti SAD-a u tome da mogu “uznemiriti” druge države.
“Brojne države na našem svijetu, našem prekrasnom svijetu, nas vrijeđaju”, rekao je Trump. “Ako su uznemirene na prijateljski način to je dobra, a ne loša stvar”, dodao je.
Trump je također istaknuo da Obama u inozemstvu ne bi trebao kritizirati suparnike u domaćoj politici, što je praksa od koje se američki političari obično suzdržavaju. “Ne bi trebao govorit ono što govori tamo gdje se trenutno nalazi”, rekao je.
Bogati poslovni čovjek kritizirao je ranije značajnu američku vojnu nazočnost u područjima kao što su Japan, Južna Koreja i Bliski istok te je najavio da bi SAD mogao smanjiti svoju ulogu u NATO-u.
Republikanski predsjednički kandidat izjavio je prošlog mjeseca CNN-u da bi za Japan i Južnu Koreju moglo biti korisno da imaju vlastito nuklearno oružje i da ne isključuje upotrebu atomskog naoružanja u Europi.
G7 završio summit pozivom na poticanje rasta u svijetu
Čelnici skupine G7 istaknuli su u petak, na završetku summita u Japanu, da svjetski gospodarski rast mora biti “najvažnija zadaća” upozorivši da i dalje postoji “opasnost od slabog rasta” i ukazali su na rizik u slučaju izlaska Velike Britanije iz Europske unije.
Sjedinjene Države, Francuska, Velika Britanija, Italija, Njemačka, Kanada i Japan su se “ponovo obvezali da će se koristiti svim sredstvima političke ekonomije – monetarnim, proračunskim i strukturnim – na nacionalnoj i kolektivnoj razini” te da će dugoročno “nastaviti provoditi strukturne reforme” za poticanje rasta, produktivnosti i proizvodnog potencijala.
Usto su upozorili na “ozbiljan rizik za rast” u slučaju izlaska Velike Britanije iz Europske unije nakon referenduma planiranog 23. lipnja.
Čelnici G7 su također izrazili zabrinutost zbog pogoršanja napetosti u Južnom i u Istočnom kineskom moru, pozivajući na rješavanje sukoba bez primjene sile.
Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk pozvao je skupinu industrijski najrazvijenijih zemalja svijeta da donesu “jasno i čvrsto stajalište o svim” teritorijalnim sporovima, bilo da je riječ o Ukrajini ili o Južnom i Istočnom kineskom moru. “Vjerodostojnosti G7 se ispituje našom sposobnošću da branimo zajedničke vrijednosti” u koje “nije dovoljno vjerovati”, istaknuo je.
Što se tiče ukrajinske krize, čelnici su poručili da će se zapadne sankcije Moskvi “ukinuti čim Rusija ispuni svoje obveze”, upozorivši da su “spremni donijeti i druge mjere” bude li trebalo, kako bi ruske vlasti platile “veću cijenu” za svoje postupke.
No skupina je ipak ocijenila da je važno “nastaviti dijalog” s Moskvom.
Migrantska kriza koja je pogodila Europu je “svjetski” problem koji se mora rješavati na “svjetskoj” razini, ocijenio je G7 čije su članice održale “živu raspravu” o toj temi, rekli su japanski čelnici.
Dobar dio rasprava bio je posvećen borbi protiv terorizma, a prihvaćen je i “akcijski plan” za suzbijanje njegova financiranja koji su u Sendaju, na sjeveru Japana, pripremili ministri financija i guverneri središnjih banaka G7 nekoliko dana prije početka summita. Tema jednog zasjedanja bila je i zaštita kulturnih spomenika od napada.
Tekst se nastavlja ispod oglasa