Obilježena 22. godišnjica obrane Sarajeva

Dvadeset i druga godišnjica obrane Sarajeva i pokušaja izvođenja državnoga udara snaga JNA i srpskih paravojnih postrojbi na institucije Bosne i Hercegovine obilježena je u petak u glavnom gradu te države uz ocjene kako se radilo o presudnoj bitci za opstanak države BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Položeno je cvijeće na spomen obilježju u Sarajevu te groblju Kovači u spomen sjećanja na sve poginule branitelje koji su poginuli tijekom rata u BiH i opsade Sarajeva koja je bila jedna od najdužih u modernoj povijesti ratovanja.

Predsjedatelj Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović ocijenio je kako se 2. svibnja 1992. dogodila povijesna prekretnica za državu BiH.

“Ovo je jedan od najvažnijih dana u povijesti grada Sarajeva pa i BiH. Da taj dan nisu odlučni domoljubi obranili Sarajevo od specijalaca, daleko organiziranijih naoružanih formacija JNA, povijest bi krenula drugim tijekom”, rekao je Izetbegović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema povijesnim izvorima, specijalne postrojbe JNA i srpske paravojne formacije su 2. svibnja 1992. godine pokušale uz pomoć tenkova i oklopnih vozila zauzeti zgradu Predsjedništva, RTV doma i druge važne državne institucije u središtu Sarajeva te tako izvesti državni udar. U tome su ih spriječili pripadnici Teritorijalne obrane i Specijalne policijske postrojbe MUP-a Bosne i Hercegovine.

Vijence je uz Izetbegovića položio i član Predsjedništva BiH Željko Komšić, dok član državnoga vrha iz Republike Srpske Nebojša Radmanović nije nazočio ovoj svečanosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.