Na današnji dan prije 19 godina, 2. svibnja 1995. godine, pobunjeni Srbi napali su središte Zagreba raketnim sustavom “Orkan” s kasetnim punjenjem s tzv. “zvončićima” pri čemu je u samome gradskom središtu poginulo sedmero ljudi, a 205 ih je ranjeno. Na spomen žrtvama, Udruga civilnih stradalnika Domovinskog rata Grada Zagreba i Zagrebačke županije položila je vijence i zapalila svijeće na Trgu spomena na svibanjske žrtve 1995.
Bila je to osveta pobunjenih Srba za vojni poraz u akciji “Bljesak”, što je pred televizijskim kamerama otvoreno priznao njihov tadašnji vođa Milan Martić, a u tom napadu, koji je ponovljen i sutradan, poginulo je šestero ljudi, 39 je teško, a 136 lakše ranjeno.
Prve eksplozije čule su se 2. svibnja u 10,23 sati, kada je nekoliko projektila sa “zvončićima” ispaljeno iz raketnog sustava “Orkan” na zagrebačko gradsko središte u Šoštarićevu ulicu, u blizini križanja Vlaške i Draškovićeve ulice.
Projektili su 3. svibnja pali i na Dječju bolnicu u Klaićevoj ulici, Dom umirovljenika “Centar” te na dvoranu Hrvatskoga narodnog kazališta u kojoj su vježbali baletani, među kojima je bilo i nekoliko stranaca. Osobito su opasni poslije bili mnogobrojni neeksplodirani “zvončići”, njih oko 500, koje je deaktivirala policija, pri čemu je jedan policajac poginuo.
U Klaićevoj bolnici tog je dana radio i Zvonko Bakula koji je preživio eksploziju „Orkana“, no ostao je invalid.
„Taj ‘Orkan’ koji je bio nad dječjom bolnicom, ekspolodirao je u zatvorenom prostoru i tamo je bila strahovita akustika. Ja sam mogao ono što nisam – skloniti se na sigurno, ali tamo su bila djeca koja su se igrala, ali ne naša bolnička, nego iz ulice. Tjerao sam ih i ona su otišla u suteren, a ja nisam. Bacio sam se između na mjesto stanice tehničkih plinova, između boca i kisika koji taj dan nije došao na vrijeme. U 12 sati i 10 minuta je ‘Orkan’ eksplodirao, nakon čega sam bio u nesvijesti. Bio sam izrešetan i krvario sam, a i danas imam krhotine oko pluća i srca i to je uspomena za vječno“, posvjedočio je Zvonko Bakula koji dobiva naknadu u skladu sa svojim invaliditetom.
No, nikakvu naknadu ni nakon 19 godina nisu dobile žrtve poginulih.
„Grad Zagreb nema ništa s tim, to ima država, a danas nakon 19 godina od raketiranja, obitelji žrtava nisu ostvarile nikakva prava, to znači na onu obiteljsku invalidninu, neka su djeca završila srednje škole i fakultete, a da nisu dobila ni kunu od države. Što se tiče invalida, oni su ostvarili prava po statusu invalidnosti, ali obitelji poginulih nisu ostvarili ništa“, rekla je Marija Vražić, predsjednica Udruge civilnih stradalnika Domovinskog rata Grada Zagreba i Zagrebačke županije i jedna od organizatora polaganja vijenaca.
„Ovim polaganjem vijenaca, želimo poručiti da se to ne zaboravi, da moraju obitelji dobiti konačno nekakva prava, a prema obećanju iz Ministarstva branitelja, trebalo bi doći do izmjena zakona, s početkom stupanja na snagu 1. siječnja 2015. Mi još nismo dobili nacrt tog zakona da bi ga pogledali ili dali primjedbe“, rekla je Marija Vražić.
Na polaganju vijenaca na Trgu spomena na svibanjske žrtve 1995. došla je samo izaslanica gradonačelnika Grada Zagreba i pročelnica Gradskog ureda za branitelje Vesna Helefrih.
„Značaj današnjeg dana je u tome da je 205 naših sugrađana ranjeno, 7 ih je smrtno stradalo u bezličnoj kukavičkoj akciji iz SAO Krajine iz Knina, iza početka akcije Bljesak, kada su nevini građani bili ranjavani i neki od njih poginuli. I u njihovu počast i trajno sjećanje, zajedno s Udrugom civilnih invalida domovinskog rata, danas polažemo vijence u počast na 7 smrtno stradalih i 205 ranjenih sugrađana te kako bi održali trajno sjećanje na one ratne dane koji su prethodili završetku Domovinskog rata. Bilo je i djece, a mnoge osobe i dan danas trpe posljedice ranjavanja zvončićima i drugim eksplozivnim materijalima kojima je Zagreb bio zasut u potpuno nehumanom i neregularnom napadu, protivno svim pravilima ratnih zakona i helsinških konvencija“, rekla je pročelnica Vesna Helefrih.
Zbog zapovjedi da se napadne Zagreb, Međunarodni sud u Haagu pravomoćno je zbog ratnog zločina osudio Milana Martića na 35 godina zatvora.
U spomen na taj dan, glavni grad od 2007. godine ima Trg svibanjskih žrtava 1995 koji se nalazi na uglu Vlaške i Draškovićeve ulice.