OHR i veleposlanstvo SAD-a u BiH o odluci Ustavnog suda

Foto: fah

Ured visokog međunarodnog predstavnika (OHR) i američko veleposlanstvo u BiH ocijenili su u subotu da bi održavanje referenduma o Danu Republike Srpske što je Ustavni sud BiH privremeno zabranio vodilo kršenju Daytonskog mirovnog sporazuma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz diplomatske misije u Sarajevu poručili kako eventualni potez vlasti RS-a neće proći bez posljedica.

„Daytonski mirovni sporazum je međunarodni mirovni sporazum čije osporavanje ne može proći bez posljedica. Sjedinjene Države i međunarodna zajednica su iznimno puno uložili u mir, stabilnost i prosperitet BiH. Mi nećemo prihvatiti pokušaje opstruiranja Daytonskog mirovnog sporazuma niti slabljenja institucija BiH”, navodi se u priopćenju američkog veleposlanstva u BiH.

Prvi put nakon duljeg vremena u vrlo oštro intoniranom priopćenju, američka administracija upozorava da bi referendum, čije je održavanje nakon odluke Ustavnog suda danas najavio predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, bio prijetnja stabilnosti i sigurnosti zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetili su i na zaključke zemalja članica Vijeća za provedbu mira (PIC) u BiH koje nadzire provedbu Daytonskog sporazuma.

“Jasno su rekli da neće tolerirati nikakvo kršenje Općeg okvirnog mirovnog sporazuma, uključujući, ali ne ograničavajući se na, pokušaje odcjepljenja. Mi čvrsto stojimo iza tih izjava”, dodaje se u priopćenju i poziva vlasti RS-a da odustanu od referenduma.

“Nepoštivanje odluke Suda bi značilo podrivanje pravne države, stavljanje RS u izolaciju i nesigurnost i direktno osporavanje državnog pravosuđa”, dodaje se.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sličan poziv uputili su u posebnu priopćenju iz OHR-a ističući da je Ustavni sud BH danas donio teške odluke.

„Visoki predstavnik poziva vlasti u RS da se suzdrže od provođenja referenduma koji nema zakonske osnove i kojim bi se izravno prekršila odluka Suda“, navodi OHR.

Nadalje objašnjava kako bi se održavanjem referenduma osporavalo državno pravosuđe, a time i Daytonski sporazum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Osporavanje njegovih nadležnosti (Ustavni sud BiH) održavanjem referenduma predstavljalo bi izravno i ozbiljno kršenje Općeg okvirnog sporazuma za mir, što bi imalo utjecaj na stabilnost zemlje“, navodi se u priopćenju OHR-a u BiH.

Ustavni sud Bosne i Hercegovine u subotu je odbio zahtjev vlasti Republike Srpske da preispita raniju odluku suda kojom je osporio Dan toga entiteta 9. siječnja, te je privremeno zabranio održavanje referenduma o tome pitanju, dok je čelnik Milorad Dodik poručio kako će se održati referendum o pitanju žele li građani toga entiteta i dalje slaviti Dan Republike Srpske spornoga dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.