Otvorena birališta na izborima u Nigeriji

Nigerijsko izborno povjerenstvo objavilo je u subotu ujutro da su otvorena birališta za predsjedničke izbore na kojima birači moraju odabrati svog budućeg čelnika u izbornom procesu koji se smatra najneizvjesnijim u povijesti te afričke države, prenose agencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Birališta su otvorena. Upisivanja su počela”, izjavio je glasnogovornik Nezavisnog izbornog povjerenstva Kayode Idowu.

Glasovanje se odvija u dvije faze – prvo službene osobe provjeravaju upisane na listi tijekom jutra, potom se birači moraju vratiti glasovati počevši od 13.30 sati. Birališta se zatvaraju kad i posljednja upisana osoba da svoj glas. Diljem zemlje otvoreno je oko 150 tisuća birališta, a pravo glasa ima 68,8 milijuna birača.

Nigerija je najveće afričko gospodarstvo i jedna od zemalja s najviše nasilja na kontinentu. Glavni kandidati za predsjednika države su aktualni predsjednik, kršćanin s juga Goodluck Jonathan i musliman sa sjevera Muhammadu Buhari, kojima ankete predviđaju mrtvu utrku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nigerijski glavni grad Abuja prepun je predizbornih plakata. Na mnogima je fotografija predsjednika Jonathana (57) koji obećava “kontinuitet”.

Njegov najveći izazivač bivši vojni čelnik Muhammadu Buhari (72) prikazuje se, pak, kao jedini nigerijski “spasitelj”.

Iako je Jonathanova vlada ostvarila neke uspjehe protiv radikalne islamističke skupine Boko Harama u zadnjih šest tjedana, pošto je odgodila izbore koji su bili predviđeni za 14. veljače zbog straha od nasilja, sjeveroistočna Nigerija i dalje je jako opasno područje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pobunjenici, koji su u siječnju kontrolirali 130 naselja, izbačeni su iz sviju osim tri okruga, tvrdi vojska. Bojazan da će nasilje pokvariti subotnje izbore postoji, međutim, i dalje.

Na izborima se natječe jedanaest kandidata, ali to je zapravo utrka između samo dvojice – Jonathana iz vladajuće Narodne demokratske stranke (PDP) i Buharija iz Naprednog kongresa (APC), koalicije triju oporbenih stranaka.

Birači su polarizirani, po anketi Afrobarometra. Identičnih 42 posto glasalo bi za svaku stranu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nigerijci su poznati po tome da glasuju po vjerskim i geografskim podjelama. Nigerija je najmnogoljudnija afrička zemlja. Pola od 178 milijuna stanovnika su muslimani i većinom žive na sjeveru, a oko 45 posto je kršćana s juga. Pet posto ih pripada tradicionalnim afričkim religijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.