Član Predsjedništva BiH Željko Komšić potvrdio je da je predsjednik Republike Slovenije Borut Pahor, prilikom nedavne posjete BiH, rekao da su sve češći glasovi u Europi o tome da treba dovršiti raspad Jugoslavije, prenosi Klix.ba.
Komšić je izjavio da je nakon toga Pahor upitao: “Možete li se vi u BiH mirno razići?”.
Kako navodi Komšić, on i Šefik Džaferović rekli su da mirno razdruživanje nije moguće, dok je predsjedavajući Milorad Dodik iznio suprotan stav.
Komšić je u izjavi za FENA-u potvrdio da je predsjednik Republike Slovenije postavio to pitanje.
“Jest, istina je! Između ostalog, ali ne samo zbog toga, smo i poslali non paper”, kazao je Komšić.
Ubrzo nakon Pahorove posjete Dodik je u dva navrata potencirao priču o mirnom razlazu, između ostalog kazavši da se takvi glasovi mogu čuti u određenim krugovima u Evropi.
I češki medij prije dvije godine pisao o raspadu BiH
Podsjetimo, krajem 2018. godine o raspadu BiH pisali u češki mediji. “Postoje samo dva scenarija za Bosnu i Hercegovinu nakon nedavnih izbora. Ona se može transformirati u klasičnu državu, ili kao federacija, što je samo na papiru – može biti podijeljena”, zaključio je češki je češkog irozhlas.
U prosincu 2018.,Miroslav Lajčak, tadašnji slovački ministar vanjskih poslova i nekadašnji visoki predstavnik u BiH je podržao promjenu izbornog zakona. “Izbor Željka Komšića za člana predsjedništva BiH u skladu je sa slovom, ali ne i duhom Daytonskog ustava jer je izabran glasovima nehrvatskog stanovništva i Hrvati u Bosni i Hercegovini ne osjećaju da imaju svog predsjednika ili člana predsjedništva”, istaknuo je Lajčak.
Podsjetimo, na općim izborima u BiH za člana hrvatskog predstavnika u Predsjedništvu, izabran je socijaldemokrat Željko Komšić i to preglasavanjem od strane Bošnjaka, zahvaljujući lošem izbornom zakonu.
Nakon izbora, na poziv mostarskih studenata okupilo oko 10.000 Hrvata, uključujući i načelnike Žepča, Usore, Domaljevca i drugih hrvatskih dužnosnika u BiH koju su poslali poruku kako Željko Komšić nije njihov predstavnik, te nije dobrodošao u krajeve gdje većinski žive Hrvate.