Povjerenica UN-a osudila saudijsko dekapitiranje 37 ljudi

Foto: Thinkstock

Povjerenica UN-a za ljudska prava u srijedu je osudila dekapitiranje 37 ljudi u Saudijskoj Arabiji ovoga tjedna te je rekla kako su većina smaknutih bili manjinski šijiti, koji nisu imali pošteno suđenje, te da su najmanje trojica osuđenih bili maloljetni kada je izrečena presuda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Saudijska Arabija, koja je u utorak objavila kako je egzekucije provela zbog terorizma, pod povećanim je pritiskom međunarodne zajednice zbog kršenja ljudskih prava, od ubojstva novinara Jamala Khashoggija prošle godine i zatvaranja aktivistica za ženska prava.

“Posebno je odvratno da su najmanje troje ubijenih bili maloljetnici”, rekla je povjerenica UN-a za ljudska prava Michelle Bachelet u izjavi objavljenoj u Ženevi.

Ona kaže da su izvjestitelji UN-a izrazili zabrinutost zbog izostanka jamstava poštenog suđenja kao i zbog navoda da su priznanja iznuđena mučenjem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Amnesty International je u utorak objavio kako su većina smaknutih u šest gradova bili pripadnici šijitske manjine te da su osuđeni nakon “lažnih suđenja” u kojima je osuđeno najmanje 14 sudionika antivladinih prosvjeda iz 2011. i 2012., u naftom bogatoj Istočnoj pokrajini.

Amnesty International navodi da je jedan od njih, Abdulkareem al-Hawaj, uhićen kada je imao 16 godina, zbog čega je egzekucija “nepodnošljivo kršenje međunarodnog prava”, dok je 11 ubijenih osuđeno zbog optužbi da su iranski špijuni.

Većinski šijitska Istočna pokrajina bila je poprište prosvjeda početkom 2011., u kojima su prosvjednici tražili kraj diskriminacije i reforme u sunitskoj monarhiji. Saudijska Arabija odbacuje optužbe da diskriminira šijite.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Saudijske su vlasti rekle kako su ubijeni osuđeni zbog “ekstremističke terorističke ideologije” i “stvaranja terorističkih ćelija s ciljem ugrožavanja sigurnosti” te poticanja sektaških sukoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.