Preslagivanje na globalnoj sceni: Ugrožava li BRICS dominaciju dolara?

Montaža: Narod.hr, izvor: iStock

Uoči sastanka čelnika BRICS-a u kolovozu u Južnoj Africi kružile su glasine o mogućoj zajedničkoj valuti te skupine, koje se u međuvremenu nisu potvrdile ali nisu ni nestale.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon sastanka BRICS-a, moguće slabljenje dolara sad izgleda realnije nego što je to bilo prije šest mjeseci, piše Foreign Policy. BRICS, koji se nakon prijama novih članova sada naziva BRICS+, pritom čak nije u glavnoj ulozi.

BRICS je osnovan 2009. i čine ga Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika. Savez je nedavno u svoje članstvo pozvao Iran, Etiopiju, Egipat, Argentinu i Ujedinjene Arapske Emirate.

Otvoren put slabljenju uloge dolara

U posljednjih šest mjeseci, tektonski pomaci u kineskom gospodarstvu i Washingtonu otvorili su put za slabljenje uloge dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Lavrov tvrdi: BRICS se brzo širi, a još desetak zemalja razmišlja pristupiti

BRICS+ bi mogao otvoriti put jačanju uloge globalnog juga u 21. stoljeću, nakon što su gospodarski savezi, poput OPEC-a, u 20. stoljeću nadzorom nad pojedinačnim proizvodima poput nafte stekli geopolitički utjecaj.

Nasuprot tome, nezapadni gospodarski svezi kao što je BRICS+ mogu u 21. stoljeću utjecati na Zapad kroz nekoliko gospodarskih kanala odjednom. Mehanizam embarga na naftu iz 20. stoljeća mogao bi se činiti slabašnim u odnosu na trgovinske i financijske akcije koje bi BRICS+ teoretski sada mogao poduzimati širenjem članice.

Članstvom Egipta, Etiopije i Saudijske Arabije, BRICS+ može poremetiti svjetsku trgovinu ne samo naftom, već u svemu. Ove tri zemlje okružuju Sueski kanal i pretvaraju ga u neku vrstu unutarnjeg mora BRICS-a+.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uloga Sueskog kanala

Sueski kanal je ključna arterija svjetskog gospodarstva, oko 12 posto ukupne svjetske trgovine prolazi kroz taj kanal koji povezuje Sredozemlje i Crveno more.

Taj prolaz na zapadu nadzire Egipat a na istoku Saudijska Arabija. Etiopija doduše ondje nema izravan pristup, ali zato je ona regionalna sila u istočnoj Africi s utjecajem na Sudan i Somaliju.

>BRICS i polarizacija svijeta – što donosi budućnost?

Prijam Egipta Etiopije i Saudijske Arabije u svoje članstvo bila bi najvažnija odluka svakog saveza koji ima na umu važnost Sueskog kanala u svjetskoj trgovini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadalje, uključivanje Saudijske Arabije u BRICS znači i širenje gospodarskog utjecaja u svjetskim financijama. Saudijska Arabija posjeduje više od 100 milijardi dolara američkih državnih obveznija, a članice BRICS-a sada imaju više od bilijun dolara američkih obveznica.

Saudijci pretvaraju novac u politički utjecaj

Istodobno, iznos američkog udjela manji je od onoga koji Saudijska Arabija svojim sredstvima ima u SAD-u i Europi. Saudijci pretvaraju novac u geopolitički utjecaj, kupujući utjecajne privatne tvrtke i organizacije poput sportske organizacije profesionalnog golfa.

Nove članice BRICS-a imaju i ponudu čitavog niza proizvoda koji im omogućuju utjecaj. Iran, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati izvoznici su nafte. Istodobno, članice poput Brazila, Kine i Rusije značajni su proizvođači metala i zemlje o kojima ovisi energetska tranzicija.

Povijest OPEC-a, zemalja izvoznica nafte, priča je o suradnji na pitanjima zajedničkih ekonomskih interesa između zemalja koje doslovno ratuju jedna s drugom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Primjer suradnje Irana i Iraka unatoč ratu

Osamdesetih godina prošlog stoljeća Iran i Irak surađivali su u okviru OPEC-a na određivanju cijena nafte, čak i onda dok su gađali naftna postrojenja jedni drugih, uključujući i tankere, i ubijali stotine tisuća ljudi.

Postoje međutim realne sumnje da bi države poput Kine i Indije, zbog međusobnih sukoba kao što su granice, mogle međusobno surađivati u pitanjima zajedničkog interesa.

>Biden prijeti Saudijskoj Arabiji zbog dogovora OPEC+

Međutim, ako su Iran i Irak mogli u 20. stoljeću surađivati na zajedničkim gospodarskim interesima unutar OPEC-a unatoč ratu koji je obuhvaćao neke od najbrutalnijih oblika konvencionalnog ratovanja u modernoj povijesti, tako bi i Kina i Indija mogle surađivati unutar BRICS-a u cilju unaprjeđenja zajedničkih gospodarskih interesa unatoč sukobima na granici.

Ako je OPEC bio moćan u 20. stoljeću, BRICS+ bi sada u 21. stoljeću mogao biti još moćniji. A kad je riječ o slabljenju utjecaja dolara, ta priča postaje još zanimljivija. Poticaji smanjenja utjecaja dolara bit će usmjeravani događajima u Pekingu i Washingtonu koji nemaju mnogo veze s BRICS-om.

Kako će se ponašati Kina?

Skepticizam o učinkovitosti BRICS-a u kontekstu smanjenja utjecaja dolara uvijek je počivao na relativnoj veličini kineskog gospodarstva. Ono je 2,3 puta veće od ostatka dosadašnjeg članstva BRICS-a i 1,7 puta veće od novih članica.

To bi u drugim zemljama moglo izazvati bojazan da bi BRICS mogao biti samo nova prilika za Kinu prema drugim zemljama u razvoju postupa kao s podređenima. Međutim, budući kineska stopa gospodarskog rasta usporava do te mjere da se možda čak i smanjuje, okolnosti se mijenjaju.

>Rusija i Indija jačaju suradnju: Izvoz nafte povećan 22 puta, a planira se gradnja transarktičke linije

Manje kinesko gospodarstvo znači uravnoteženiji BRICS. A uravnoteženiji BRICS bolje služi zajedničkim interesima, a ne interesima dominantne Kine.

Je li jak dolar u skladu s američkim interesima?

U međuvremenu, u Washingtonu raste skepsa o tome koliko se dominacija dolara podudara s američkim nacionalnim interesima.

U lipnju je Senat SAD-a potvrdio za predsjednika vijeća ekonomskih savjetnika Bijele kuće čovjeka koji smatra da je slabljenje utjecaja dolara dobro za SAD. Taj bi korak mogao značiti da Joe Biden nastavlja tradiciju skepticizma prema premoći dolara.

Donald Trump je prekinuo tradiciju prijašnjih američkih predsjednika ističući prednost slabog dolara u smislu smanjenja trgovinskog deficita.

>Ubrzana dedolarizacija svijeta – pada povjerenje u moć i ulogu SAD-a

Ako službeni Washington smatra da je očuvanje uloge dolara u globalnom gospodarstvu vitalni američki nacionalni interes, mogao bi zaprijetiti kaznama, poput financijskih sankcija ili čak vojnih akcija, zemljama koje su poduzele korake prema de-dolarizaciji.

Kad bi se to dogodilo, to bi moglo stvarno spriječiti smanjenje utjecaja dolara. U protivnom, uklanja se prepreka de-dolarizaciji i otvara mogućnost da BRICS+ da nastavi svojim putem.

Mogućnosti uspostave referentne valute

Na sastanku BRICS-a, brazilski predsjednik Luiz Inácio Lula da Silva najavio je osnivanje radne skupine za proučavanje “referentne valute” za zajedničku trgovinu BRICS-a +.

To znači da BRICS+ radi na racionalnom slijedećem koraku prema zajedničkoj trgovinskoj valuti. Referentna valuta mogla bi biti definirana košarica nacionalnih valuta, poput one Međunarodnog monetarnog fonda.

Nakon definiranja te košarice, tečaj između nacionalne valute i valute zajedničke trgovine postaje funkcija tržišne cijene jedne nacionalne valute u odnosu na ostale u košarici.

Drugi način uspostave referentne valute bio bi povezivanje cijene valute zajedničke trgovine primjerice s količinom zlata. U tom slučaju zlato služi kao referentna valuta.

>Brazil i Kina odbacili američki dolar kao sredstvo plaćanja u trgovinskoj razmjeni – koja je važnost toga?

Cijena zlata u smislu nacionalne valute tada određuje koliko nacionalne valute trebate kupiti zajedničku trgovinsku valutu. Moguće su različite opcije, a radna skupina morat će utvrditi te detalje.

Ako se BRICS+ odluči za “svrgnuće” dolara, učinit će isto kao i u slučaju Argentine. Teško je zamisliti Argentinu kao globalno atraktivnog gospodarskog partnera, osim ako se nema na umu slabljenje uloge dolara. Argentinsko gospodarstvo ne raste, a njezina povijest hiperinflacije tako je lođa da su njezini ekonomisti nacionalne zvijezde.

Međutim, Argentina je sklopila sporazum s Brazilom o zamjeni dolara ovom valutom u uzajamnoj trgovini.
Člance BRICS-a ne moraju čekati dok zajednička trgovinska valuta ne ispuni tehničke uvjete za globalnu zamjensku valutu, prije nego što krenu rušiti dolar.

Ti uvjeti obuhvaćaju pitanja poput korištenja valute u trgovini u slučaju trećih zemalja, poput juana u slučaju trgovinu između Rusije i drugih zemalja osim Kine.

Sudbina dominantnih valuta

Međutim, ti tehnički uvjeti od većeg su interesa za zapadne zemlje nego za članice BRICS-a. Inače, dominantne valute također podliježu pravilu da ih je lakše uništiti nego stvoriti.

Ako BRICS+ doista uvede zajedničku valutu, po svemu sudeći, gotovo sigurno bi to učinio prije nego što zapadni ekonomisti kažu da je spreman.

Članice BRICS-a čak ne moraju nužno imati zajedničku trgovinsku valutu kako bi preuzele područje dolara. Ako BRICS+ bude zahtijevao da svakom članu platite u vlastitoj nacionalnoj valuti kako biste trgovali s bilo kojom od njih, uloga dolara u svjetskom gospodarstvu bi se smanjila.

>Ristić: Nestanak petrodolara mogao bi biti rješenje današnje krize

Ne bi bilo jasne zamjene za dolar kao globalnu rezervu, a različite valute dobile bi na važnosti.

To bi moglo dovesti američki dolar u poziciju poput britanske funte u 19. stoljeću. Kad je riječ o jedinstvenoj nacionalnoj valuti kao globalnoj zalihi toga doba, stručnjaci spominju funtu.

Glasine o ‘smrti’ dolara nisu utihnule

Međutim, kad današnji ekonomisti opisuju mjere “dominacije monetarnog sustava” u 19. stoljeću, Velika Britanija nikada ne prelazi 50 posto.

To je vrijedilo i za funtu u posljednjim danima kao globalnu rezervu početkom 20. stoljeća: nikada nije premašila 50 posto službenih deviznih rezervi.

Čak i da dolar tehnički ostane glavni, to bi najavilo novo razdoblje rastuće monetarne anarhije pod njegovom paskom.

Glasine o “smrti” dolara uoči sastanka BRICS-a u kolovozu bile su pretjerane. Međutim, u vremenu nakon toga, čini se da se okolnosti u Washingtonu i Pekingu idu u smjeru veće ranjivosti dolara u odnosu na BRICS+ nego što je bilo prije šest mjeseci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.