Referendum o useljeničkim kvotama na švicarskom vrhovnom sudu

tržište
Foto: Fah

Dvojica odvjetnika pred švicarskim vrhovnim sudom osporavaju kontroverzni švicarski referendum o ograničenju useljavanja, potvrđeno je u petak.Švicarski odvjetnici smatraju da je krajnje desna Narodna stranka (SVP) ilegalno manipulirala biračima u pripremi referenduma koristeći se rasističkim sloganom koji je sugerirao da useljenici s Kosova predstavljaju sigurnosni rizik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odvjetnici su pozvali savezni švicarski sud u Lausanni da referendum proglasi nevažećim.

Referendum je prošao u veljači prošle godine tijesnom većinom (50.3 posto) i prisilio švicarsku vladu da priremi zakon o uvođenju useljeničkih kvota.

To je zbog statusa hrvatskih državljana, jer Hrvatska i Švicarska još nisu imale potpisan sporazum o slobodi kretanja, odmah dovelo službeni Bern u sukob s Europskom unijom, jer su planirana ograničenja u suprotnosti sa sporazumom EU-a i Švicarske o slobodi kretanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SVP se u prikupljanju potpisa za raspisivanje referenduma koristila oglasom: “Kosovari rasijecaju Švicarce, to je rezultat masovnog useljavanja”. Parola je objavljena pošto je jedan useljenik s Kosova napao nožem političara SVP-a.

Dvojica odvjetnika iz Zuericha, David Gibor i Tomas Poledna, zbog toga na sudu traže poništenje referenduma. “Oni koji prikupljaju glasove rasnom diskriminacijom i tako izvrću izravnu demokraciju krše vladavinu zakona”, napisali su odvjetnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.