Hrvatski dragovoljci koji se bore na strani ukrajinske vojske ne uživaju institucionalnu potporu i njihov odlazak na ukrajinsko bojište nije vezan ni uz koju hrvatsku državnu instituciju, priopćilo je u četvrtak Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, reagirajući na priopćenje ruskog ministarstva koje poziva Zagreb da spriječi sudjelovanje hrvatskih dragovoljaca na strani ukrajinske vojske.
“Što se tiče hrvatskih državljana koji su otišli na ukrajinsko bojište (…), radi se o tome da su samo konstatirane činjenice, jer pratimo stanje. Činjenica jest da se na ukrajinskom bojištu nalaze hrvatski državljani, konkretno radi se o njih osam, ali njihov odlazak nije vezan ni uz koju od hrvatskih državnih institucija, niti ih one na bilo koji način podupiru”, kaže se u priopćenju i dodaje da je i MVEP zbog toga zabrinut.
“Bez obzira na to što se radi o vrlo malom broju pojedinaca, to nas zabrinjava i situaciju pratimo s najvećom ozbiljnošću”, kaže se u priopćenju.
Pusić je u srijedu potvrdila da ima hrvatskih državljana koji se bore u Ukrajini, ali isključivo u redovnoj ukrajinskoj vojsci.
Rusija traži da Zagreb spriječi odlazak Hrvata u borbe u Ukrajinu
“Moskvu je zabrinula i šokirala izjava za javnost potpredsjednice hrvatske vlade i ministrice vanjskih i europskih poslova (Vesne Pusić) kojom je potvrdila da u trenutačnom sukobu na ozemlju Ukrajine sudjeluju hrvatski dragovoljci na strani ukrajinske vojske, a da nije dovela u pitanje zakonitost takvog sudjelovanja hrvatskih građana u operacijama koje provode ukrajinske vojne strukture”, kaže se u ruskom priopćenju u kojem su izrazili zabrinutost i šokiranost činjenicom da u sukobu na ozemlju Ukrajine sudjeluju hrvatski dragovoljci na strani ukrajinske vojske te pozvalo Zagreb da to spriječi.
“Pozivamo Zagreb i druge vlade čije su državljane unovačile ukrajinske oružane snage, da spriječe tu izopačenu praksu”, ističe se u priopćenju ruskog MVP-a, uz napomenu da je to osobito važno u ovom presudnom i teškom razdoblju provedbe mirovnog sporazuma iz Minska u cilju normalizacije stanja na jugoistoku Ukrajine.
U priopćenju ruskog MVP-a se tvrdi da je, po dostupnim informacijama, nekoliko hrvatskih državljana pristupilo “groznoj” bojni “Azov”, koju su utemeljile snage krajnje desnice.
Ministarstvo kaže da je izjava glede sudjelovanja europskih građana u “kaznenim operacijama ukrajinske vojske” objavljena istodobno s, kako Rusija uporno tvrdi unatoč dokazima Zapada i Ukrajine, “neutemeljenim optužbama o nazočnosti ruskih vojnika na ukrajinskom ozemlju”.
“Stoga želimo još jednom, naglasiti da je nedopustiva nazočnost stranih plaćenika, uključujući i hrvatskih, u sukobu u Ukrajini i da se on time samo raspiruje”, navodi se te se hrvatske vlasti poziva da obrate pozornost na mjere koje je u četvrtak u Minsku dogovorila Kontaktna skupina u cilju provedbe sporazuma iz Minska, osobito glede “povlačenja svih stranih oružanih postrojbi, vojne opreme i plaćenika s ukrajinskog ozemlja, pod nadzorom OESS-a” te “razoružavanja svih nezakonitih skupina”.
”Hrvatska se zalaže za smirivanje stanja i što brži pronalazak održivog mirnog rješenja”
Hrvatska je pozdravila u četvrtak postignuti dogovor u Minsku, između Njemačke, Francuske, Rusije i Ukrajine, kojim “počinje proces prekida sukoba te predstavlja prvi korak prema održivom miru u Ukrajini”.
Hrvatski MVEP poziva sve strane borce, “pa i one koji su otišli iz Hrvatske, a koji su u Ukrajini, da se vrate u svoje matične države kako bi ovaj današnji sporazum iz Minska što prije donio konkretne rezultate”.
Hrvatski premijer Zoran Milanović je u četvrtak govoreći o odlasku hrvatskih državljana u rat u Ukrajini rekao da je to “uobičajena pojava” te kako je važno “da to nije povezano s terorizmom”.
“Kad bi se povezalo s terorizmom, ne samo u Ukrajini nego i na Bliskom istoku, onda bi se našlo načina da se na to djeluje”, rekao je.
Hrvatska se zalaže za smirivanje stanja i što brži pronalazak održivog mirnog rješenja, dodaje se u priopćenju hrvatskog MVEP-a.
Tekst se nastavlja ispod oglasa