SAD objavio smjernice za vize za stanovnike šest muslimanskih zemalja

Foto: Fah

Tražitelji viza iz šest zemalja s većinskim muslimanskim stanovništvom i migranti morat će dokazati da su u bliskom rodu s osobama koje žive u Sjedinjenim Državama ili će morati imati poslovne i profesionalne veze u SAD-u da bi im se u skladu sa smjernicama što ih je u srijedu objavio State Department odobrila viza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Već izdane vize neće biti ukinute, no u skladu sa smjernicama State Departmenta građani Sirije, Sudana, Somalije, Libije, Irana i Jemena koji žele otputovati u Sjedinjene Države, morat će dokazati da ondje imaju roditelja, supružnika, brata, sestru, sina, kćer, zeta, snahu, posinka, pokćerku, polubrata ili polusestru i slične bliske rođake.

No u dokumentu stoji i da među blisku rodbinu “ne spadaju bake, djedovi, unuci, tete, strine, ujaci, stričevi, nećakinje i nećaci, bratići i sestrične, šogori i šogorice, kao ni zaručnici ili zaručnice te ostali članovi koji čine proširenu obitelj”.

Isti kriterij vrijedit će i za izbjeglice koji čekaju da im se odobri viza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada su posrijedi poslovni razlozi za putovanje u Sjedinjene Države, State Department navodi da razlog mora biti “formalan, valjan, dokumentiran i kreiran uobičajenim putem, a ne zato da bi se izbjegla zabrana”.

Novinari, studenti, profesori i radnici s važećim pozivnicama ili ugovorima o radu u SAD-u bit će izuzeti od zabrane.

Konzularno osoblje imat će pravo vizu izdati i onim građanima iz šest spomenutih zemalja “koji su otprije uspostavili važne kontakte u Sjedinjenim Državama” ili ukoliko je riječ o djetetu, o usvojenom djetetu i osobi kojoj je potrebna hitna medicinska njega.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi propisi na snazi će biti do konačne odluke Vrhovnog suda Sjedinjenih Država.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.