SAD Iranu uveo sankcije u rudarskom i čeličnom sektoru te upozorio Europu da ne posluje s Iranom

epa06931718 (FILE) - A combo photograph issued on 07 August 2018 shows Iranian President Hassan Rouhani (L) arriving for the Shanghai Cooperation Organization (SCO) summit 2018 summit in Qingdao, China, 10 June 2018, and US President Donald J. Trump (R) walking toward Marine One on the South Lawn of the White House in Washington, DC, USA, 31 July 2018. Media reported that following the re-imposing of sanctions by the US against Iran, Rouhani said that 'offering negotiations by US President Donald Trump and in a same time re-imposing sanction is meaningless, as saying so we can't trust US. EPA/EPA-EFE /SERGEI CHIRIKOV, EPA-EFE/SHAWN THEW

Donald Trump je u srijedu uveo nove sankcije iranskom sektoru željeza, čelika, aluminija i bakra kako bi pojačao pritisak na režim Teherana i zaprijetio je novim mjerama ako Iran radikalno ne promijeni ponašanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uvođenje sankcija događa se točno godinu dana nakon povlačenja Sjedinjenih Država iz međunarodnog ugovora o iranskom nuklearnom programu potpisanom 2015. i nakon iranske objave da se oslobađa dviju obveza preuzetih na temelju tog ugovora.

“Američka politika se uvijek sastoji u tome da sprječava Iran da razvija nuklearno oružje i interkontinentalne balističke projektile i da se suprotstavlja iranskom štetnom utjecaju na Bliskom istoku”, napisao je američki predsjednik u svojoj uredbi.

“Zahvaljujući našem djelovanju iranski režim teško financira svoju kampanju nasilja i terora a njegovo gospodarstvo pada u neviđenu depresiju”, dodao je u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iranska vlada je ranije u srijedu objavila da smanjuje ograničenja svog nuklearnog programa, što još uvijek ne predstavlja kršenje međunarodnog sporazuma iz 2015. sklopljenog sa svjetskim silama, no prijeti dodatnim akcijama ukoliko ostale zemlje propuste zaštititi Teheran od sankcija.

Odluka Teherana o neizvršenju dijela svojih obveza iz nuklearnog sporazuma “nije ništa drugo već ucjena Europe nuklearnim pitanjem”, ocijenio je Tim Morrison, posebni pomoćnik američkog predsjednika i voditelj odjela za pitanje oružja za masovno uništenje, navodi agencija Reuters.

“Sada je vrijeme za zajednicu nacija da oštro osudi iransko postupanje vezano uz nuklearni program i poveća pritisak na režim u Teheranu da udovolji američkim zahtjevima”, kazao je Morrison.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Uskoro možete očekivati nove sankcije”, poručio je.

Također je jasno dao do znanja da će SAD vrlo brzo reagirati u slučaju da neke europske zemlje pokušaju potkopati sankcije i pritisak Washingtona na Iran. Savjetovao im je da ne posežu za tzv. posebnim mehanizmom kako bi “nedolarskom” trgovinom zaobišle američke sankcije.

“Ako ste bankar, ulagač, osiguravatelj ili vodite neki drugi posao u Europi, tada morate znati da bi posezanje za posebnim mehanizmom bila vrlo loša poslovna odluka”, poručio je Morrison.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posebni američki izaslanik Brian Hook je istovrememo izjavio da američke sankcije Iranu već daju “pozitivan rezultat”, javlja agencija dpa.

Potvrdio je da Iran do sada nije ništa učinio što bi predstavljalo kršenje sporazuma iz 2015., koji nije pravno obvezujući, a iz kojeg je SAD izašao prošle godine.

Prema njegovim riječima, SAD sada bolje može spriječiti Iran da razvije nuklearno oružje. Također je ocijenio da Iran obnovom dijela svog nuklearnog programa “prkosi međunarodnim normama i pokušava svijet držati za taoca”.

“Moraju se početi ponašati kao normalna nacija”, rekao je Hook.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također je poručio da bi se na svaki napad Irana na američke snage na Bliskom istoku odgovorilo silom.

Predloženi mehanizam ključnih članica EU-a, poput Njemačke i Francuske, predviđa trgovinsku razmjenu dobrima poput hrane, goriva i medicinskih potrepština u određenoj protuvrijednosti, čime bi se zaobišla monetarna razmjena, a time i američke sankcije, no u veljači je iranski ministar vanjskih poslova kazao da uvođenje tog mehanizma za Iran nije prihvatljiva.

Pompeo: Iranska objava o djelomičnom povlačenju iz ugovora je “namjerno nejasna”

Objava Irana da se oslobađa nekih obveza iz međunarodnog ugovora o nuklearnom programu potpisanom 2015. je “namjerno nejasna”, rekao je u srijedu američki državni tajnik Mike Pompeo.

“Mislim da je to namjerno nejasno”, rekao je Pompeo na tiskovnoj konferenciji zajedno s britanskim ministrom vanjskih poslova Jeremyjem Huntom.

“Moramo vidjeti koje će korake Iran poduzeti” prije nego odlučimo kakav će biti američki odgovor. Iranci su “dali stanovit broj izjava o tome što će poduzeti kako bi svijet na njih reagirao. Vidjet ćemo što će doista učiniti” prije nego donesemo “pravu odluku”.

“Dok pratimo djelatnost Irana siguran sam da će Velika Britanija i naši partneri dogovorno djelovati”, dodao je američki državni tajnik.

Pompeo je na toj tiskovnoj konferenciji rekao i da je razgovarao s Velikom Britanijom, Njemačkom i Francuskom o Instexu, posebnom mehanizmu za financijsku naknadu koji su osnovale potonje tri zemlje kako bi europskim tvrtkama omogućile da nastave trgovati s Iranom bez rizika od sankcija.

“Sankcije koje smo uveli sadrže odredbe koje omogućuju da humanitarna pomoć i neki proizvodi mogu ući u zemlju”, rekao je. “Rekli smo također da sve dok se taj mehanizam koristi u tu određenu svrhu (…) nema nikakva prigovora. Ako poslovanje izađe iz tih okvira (…) ispitat ćemo stvar i u takvom slučaju donijeti sankcije protiv osoba koje su sudjelovale u njemu.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.