Nekoliko stotina ljudi sudjelovalo je u utorak u dvije odvojene kolone u odavanju počasti poginulima u borbama vođenim u Sarajevu 3. svibnja 1992. godine kada su se pripadnici tadašnje JNA bili prisiljeni povući iz tog grada koji je već bio pod opsadom njenih postrojbi i paravojnih snaga bosanskih Srba.
U ulici Hamdije Kreševljakovića koja je do rata nosila naziv Dobrovoljačka najprije su pripadnici udruge “Zelene beretke” koja okuplja nekadašnje bošnjačke branitelje položili vijence na spomen-obilježje njihovim suborcima poginulim tijekom opsade Sarajeva među kojima su i oni koju su smrtno stradali na današnji dan prije 24 godine.
Tada je u ovoj ulici došlo do sukoba između pripadnika Teritorijalne obrane BiH i vojnika JNA koji su u koloni napuštali tadašnje zapovjedništvo Druge armijske oblasti JNA.
Nekoliko desetaka vonika i časnika tada je zarobljeno no naknadno su razmijenjeni.
Prema navodima tadašnjeg zapovjednika Druge armije JNA generala Milutina Kukanjca koji je također bio u koloni u okršaju na strani jugo-vojske poginulo je šest osoba i to četiri časnika, jedan dočasnik i jedna žena koja je bila civilni namještenik no u naknadnim medijskim interpretacijama pojavile su se tvrdnje o desecima pa i stotinama ubijenih koje u poratnim godinama opetovano ponavljaju mediji u Republici Srpskoj.
Ministar razvojačenih branitelja RS-a Milenko Savanović u utorak je tako ponovio tvrdnju kako su 3. svibnja u Sarajevu u Dobrovoljačkoj ulici poginula 42 pripadnika tadašnje JNA.
Jedan od pripadnika “Zelenih beretki” Hasan Dolovac novinarima je kazao kako oni poštuju sve žrtve i žele im odati počast no protive se politiziranju takvih zbivanja kao i neumjesnom preuveličavanju broja nastradalih.
“Poštujemo sve obitelji i s jedne i s druge strane. Iduće godine pozivamo obitelji da se čuju s nama i da zajedno položimo cvijeće”, kazao je Dolovac.
Nakon članova “Zelenih beretki” na nekadašnje poprište sukoba stiglo je izaslanstvo iz RS-a predvođeno predsjednikom entitetskog parlamenta Nedeljkom Čubrilovićem u kojemu je bilo stotinjak osoba.
“Tužna je činjenica da i nakon 24 godine nema nikakvih podataka o odgovornima za zločin koji je počinjen nad nedužnim mladim vojnicima”, izjavio je Čubrilović.
Kazao je kako se u RS-u zalažu da svi počinitelji zločina budu kažnjeni te kako žele podići trajno obilježje svim stradalima jer je poštivanje svih žrtava preduvjet mirnog suživota.
Tužiteljstvo BiH vodilo je istragu o zbivanjima u Dobrovoljačkoj ulici pri čemu je zaključilo kako su neutemeljene tvrdnje srpske strane da je za sukob odgovoran tadašnji politički i vojni vrh BiH.
Tekst se nastavlja ispod oglasa