Scott Morrison prisegnuo je za novog premijera Australije u petak nakon iznenadne pobjede za čelno mjesto Liberalne stranke koju je obećao preobraziti, okončati unutarnje sukobe i pripremiti je za izbore u svibnju 2019.
Dosadašnji ministar financija u vladi Malcolma Turnbulla, u petak je Morrison porazio dvoje svojih protukandidata za čelno mjesto Liberala – ministricu vanjskih poslova Julie Bishop te bivšeg ministra unutarnjih poslova Petra Duttona koji je vodio konzervativnu pobudu protiv dosadašnjeg premijera.
“Naš je zadatak, kada preuzimamo vodstvo kao nova generacija, osigurati ne samo jedinstvo stranke, koja je ovaj tjedan pretrpjela teške udarce, već također postići ponovno jedinstvo u parlamentu”, rekao je Morrison, pobjednik unutarstranačkih izbora koje je zatražilo desno krilo stranke.
“Nova generacija liberala sada je na našoj strani”, rekao je Morrison obraćajući se australskim biračima.
Brojni su Australci ogorčeni desetljećem političke nestabilnosti u kojem nijedan premijer nije izdržao puni mandat.
Morrison, postao 30. premijer Commonwealtha Australije i šesti po redu u deset godina, u prvom obraćanju isključio je raspisivanje prijevremenih izbora, ali ga očekuje ispit na izborima u 2019.
Dosadašnji premijer Turnbull za svoj je poraz okrivio “osvetu, osobne ambicije, te frakcije” koje u stranci potiču konzervativni zastupnici, a među njima je bivši premijer Tony Abbott kojega je Turnbull porazio u rujnu 2015.
U stranci treba “prestati fluktuacija premijera”, napisao je član liberala Warren Enserch.
Liberalna stranka je većinski partner u vladajućoj liberalno-nacionalnoj koaliciji koja je zadnjih mjeseci po anketama stalno bila za petama oporbenih laburista, a kladionice predviđaju u petak da će upravo laburisti pobijediti na idućim parlamentarnim izborima.
Morrisona uglavnom smatraju centristom, a on je odbacio politike desnog krila stranke, među kojima su ograničenja useljavanja.
“On je kompromisni kandidat, most između konzervativaca i modernih krila stranke”, kaže Haydon Manning, profesor politologije na sveučilištu Flinders u državi Južna Australija i ocjenjuje da Morrison “može zacijeliti rane koje prijete prsnućem koalicijske vlade”.
Međutim, pred novim premijerom niz je odluka koje bi baš mogle otvoriti stare rane kao što je pitanje energetike, a upravo je ono utjecalo na odlazak Turnbulla jer se konzervativci protive smanjenju emisija stakleničkih plinova. Zato će Morrison morati naći načina da ispuni australske obveze da do 2030. smanji emisije stakleničkih plinova za 26 posto od razine iz 2005., što će biti jako teško.
Financijska tržišta pozdravila su Morrisonovu pobjedu, pa su se australske dionice oporavile nakon tri dana pada vrijednosti.