U Parizu u nedjelju počinje simbolična konferencija o izraelsko-palestinskom sukobu u času kada napetost dodatno pojačava najava buduće američke uprave da će svoje veleposlanstvo iz Tel Aviva preseliti u Jeruzalem.
Više od 70 zemalja i međunarodnih organizacija (UN, Arapska liga, Bliskoistiočni mirovni kvartet), ali ne i sukobljene strane, trebaju svečano potvrditi da je rješenje s dvjema državama, izraelskom i palestinskom, jedina mogućnost da se zaustavi taj najdugovječniji sukob u svijetu.
Konferencija je rezultat francuske inicijative od prije godinu dana da se ponovo pokrene međunarodna zajednica, a Izraelce i Palestince potakne na nastavak pregovora prekinutih prije dvije godine.
Ova konferencija ima ponajprije simboličnu važnost, u času kada slabe izgledi za rješenje s dvjema državama, s obzirom na stanje na terenu koje obilježavaju nastavak izraelske kolonizacije, palestinski napadi, radikalizacija retorike i porast nezadovoljstva.
Konferencija se održava i pet dana prije nego u Bijelu kuću uđe Donald Trump čija nepredvidljivost zabrinjava mnoge sudionike bliskoistočnog mirovnog procesa.
Premda je Washington kroz povijest uvijek bio pouzdan saveznik Izraela, Trump se u predizbornoj kampanji istaknuo izrazito proizraelskim stajalištem obećavši da će Jeruzalem priznati izraelskom prijestolnicom i da će onamo preseliti američko veleposlanstvo koje je trenutačno u Tel Avivu.
Palestinci pak prijete da će u tom slučaju odustati od priznanja Izraela.
Preseljenje veleposlanstva “ne bi samo oduzelo SAD-u svaki legitimitet da sudjeluje u rješavanju sukoba, nego bi poništilo rješenje s dvjema državama”, rekao je palestinski predsjednik Mahmud Abbas za subotnji broj francuskog lista Le Figaroa.
Takva odluka bi bila protivna i stajalištu UN-a koji se zalaže da se status Jeruzalema, grad što ga i Palestinci žele za prijestolnicu svoje buduće države, riješi pregovorima.
Na pariškoj konferenciji sudionici će, dakle, opetovati svoju opredijeljenost za rješenje sukoba putem pregovora i u završnom priopćenju podsjetiti na glavne međunarodne dokumente o bliskoistočnom sukobu.
Administracija Baracka Obama je mjesec dana prije odlaska iz Bijele kuće iznenadila sve kada se suzdržala u glasanju o rezoluciji kojom se osuđuje izgradnja izraelskih naselja na okupiranom teritoriju, što se nije dogodilo od 1979. Izabrani predsjednik Trump je pozivao Washington da uloži veto.
Američki državni tajnik John Kerry, koji će sudjelovati na konferenciji, nekoliko dana poslije je u govoru koji neki smatraju njegovom političkom oporukom, ponovo osudio kolonizaciju i iznio parametre za rješavanje sukoba.
Tekst se nastavlja ispod oglasa