Srbija podigla spomenik majoru JNA koji je namjeravao Bjelovar sravniti sa zemljom

Foto: Damjanoviczarko, commons.wikimedia.org

Spomenik majoru bivše Jugoslavenske narodne armije Milanu Tepiću koji je 1991. dignuo u zrak skladište oružja u Bedeniku kraj Bjelovara, pri čemu je poginulo jedanaest hrvatskih branitelja, otkriven je u petak u Beogradu, prenosi Tanjug.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Hrvatska oštro prosvjedovala zbog spomenika Tepiću u Beogradu

Spomenik Tepiću otkriven je povodom 26. godišnjice od 29. rujna 1991. kad je dignuo u zrak vojno skladište sa 170 tona eksplozivnih sredstava, a vijence su mu u petak položili srbijanski ministar obrane Aleksandar Vulin, ministar za rad i zapošljavanje Zoran Đorđević, predstavnici srbijanske vojske i ostali građani, piše Tanjug.

> Aleksandar Vulin, koji je opetovano napadao Hrvatsku – novi srbijanski ministar obrane?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tepić, zapovjednik skladišta borbenih sredstava Barutana u selu Bedenik, planirao je dići u zrak svih četiri skladišta, no u tome su ga spriječila četiri branitelja koji su time spasili Bjelovar i okolicu od opasnosti. U njegovom samoubilačkom potezu poginulo je 11 hrvatskih branitelja.

> Tomašić pisala Europskoj komisiji: Je li primjereno da se Vučić ovako obraća članici EU i rehabilitira zločinačke ideologije?

” Žalimo jer je Srbija izgubila hrabrog i časnog oficira, uzornog i poštenog građanina i odvažnog vojnika. Njegovo djelo veće je od svih nas i nema načina da to bilo tko od nas izmjeri. Nemjerljivo je”, poručio je Ðorđević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naveo je da je “major Tepić žrtvujući sebe spriječio smrt nedužnih civila, te da bi sačuvao njihove živote, žrtvovao je svoj”.

“Takvi heroji ne rađaju se svakog dana. Heroji poput Tepića odredili su karakter i sudbinu čitavog naroda” kaže Ðorđević.

Ministar je naveo da je major Tepić “hrabro branio vojarnu u Bjelovaru, a kada je shvatio da više ne postoji mogućnost da ju obrani, uslijed upornog djelovanja daleko brojnijih hrvatskih paravojnih snaga, odlučio je ne dopustiti neprijatelju da dođe do oružja i municije kojim bi dalje ubijali njegove suborce i nedužan narod”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ovaj spomenik koji smo otkrili danas ne ukazuje čast samo Milanu Tepiću, njegovoj obitelji, već čitavom srpskom narodu. Zahvaljujući ovom spomeniku, Srbija je danas pravednija država, bolja nego što je jučer bila. Pravednija, jer je odala priznanje junaku koji to zaslužuje. I bolja, jer je zaštitila istinu o čovjeku koji je odlučio otići u legendu” rekao je srbijanski ministar Ðorđević prilikom otkrivanja spomenika koji se nalazi na Dedinju.

Otkrivanju spomenika prisustvovali su i potpredsednik Skupštine Srbije Verolju Arsić, načelnik Generalštaba Vojske Srbije Ljubiša Diković, kao i brojni predstavnici Vojske Srbije.

> VIDEO) Proslava Oluje 2017. – zašto su zatajene snimke početaka pobune u Kninu, Korenici, Plitvicama, Baranji…?

Predsjedništvo SFRJ Tepića je 1991. odlikovalo ordenom narodnog heroja Jugoslavije “za izvanredan podvig u borbi protiv neprijatelja prilikom njihovog napada na vojarnu JNA u Bjelovaru”, čime je postao zadnji pojedinac koji je dobio to priznanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, ovaj srbijanski ratni zločinac smrtno je stradao kada je 29. rujna 1991. dignuo u zrak vojno skladište Bedenik u blizini Bjelovara kako bi spriječio da ne padne u ruke hrvatskog Zbora narodne garde (ZNG).

Tom prigodom poginulo je i 11 hrvatskih branitelja, a šteta se mjeri milijunima eura. Eksplozija je bila toliko jaka da se čula i pedesetak i više kilometara od Bjelovara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.