Srbija u ponedjeljak počinje odgovarati na tužbu i obrazlagati protutužbu

Nakon što je u prvom tjednu ožujka hrvatski pravni tim pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) u Haagu iznio argumente u prilog proglašenju Srbije odgovornom za genocid počinjen nad hrvatskim stanovništvom tijekom Domovinskog rata u ponedjeljak će predstavnici Srbije početi odgovarati na hrvatsku tužbu i obrazlagati svoju protutužbu protiv Hrvatske za genocid.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srbija je 2010., nakon što se ICJ proglasio nadležnim za hrvatsku tužbu protiv Srbije, uložila protutužbu protiv Hrvatske za povredu konvencije o sprečavanju i kažnjavanju genocida u kojoj tvrdi da je u operaciji Oluji 1995. počinjen genocid nad Srbima kada je “250.000 Srba etnički očišćeno s prostora Hrvatske”.

Tužba protiv Hrvatske na 500 stranica sadrži i povijesni presjek srpsko-hrvatskih odnosa, s naglaskom na događaje iz Drugog svjetskog rata, odnosno iz NDH, opisane na 200 stranica.

Srbija je u protutužbi zatražila da Hrvatska odmah poduzme korake da osigura puno poštivanje Konvencije i kazni počinitelje zločina genocida, kao i da kompenzira štete hrvatskim Srbima, stvori uvjete za povratak i život izbjeglih Srba te da ukine nacionalne blagdane – Dan pobjede i domovinske zahvalnosti te Dan hrvatskih branitelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srpski su predstavnici uoči početka glavne rasprave poručivali svojoj javnosti da imaju snažne argumente u prilog dokazivanja hrvatske odgovornosti za genocid, a šef srpskog tima Saša Obradović poručio je da, ako je uopće bilo genocida na području Hrvatske, onda je on počinjen prema Srbima tijekom operacije Oluje.

U srpskom timu su osim srpskih pravnika i diplomata predvođenih Obradovićem i međunarodni stručnjaci poput profesora međunarodnog prava na sveučilištu Middlesex u Londonu Williama Schabasa, predsjednika međunarodnog Udruženja proučavatelja genocida te jednog od urednika Komentara Statuta Međunarodnog suda pravde profesora Andreasa Zimmermanna. Srpske interese pred ICJ-om zastupat će i urednik Komentara Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida profesor Christian Tams i londonski odvjetnik Wayne Jordash.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.