“Pa čak i Srbi u Hrvatskoj, kad bi ih se na najintimniji način pitalo, oni bi rekli da su njihove ‘komšije’ Srbi. To je jednostavno dio našeg nacionalnog identiteta, kao što je nešto dio hrvatskog nacionalnog identiteta, tako je ovo dio srpskog. U Srbiji postoji opći konsenzus o tome”, ustvrdio je u Podcast Inkubatoru kod Ratka Martinovića srbijanski novinar Teša Tešanović, urednik i voditelj emisije „Intervju“ u produkciji Balkan Info nezavisne produkcije, u Srbiji poznat i kao navodno kritičar srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića i aktualne srbijanske vlasti.
Među ostalim pitanjima na koja je Tešanović odgovarao, postavljeno je i pitanje da detaljnije objasni tezu koju često ponavlja – “kako Hrvati ne znaju svoju povijest te kako su Hrvati zapravo Srbi i potomci Srba”.
“Postoje neke stvari koje oblikuju svijest nacije i koje oblikuju identitet nacije. U osnovi hrvatskog nacionalnog identiteta između ostalog postoji ideja kako su Hrvati branik zapada. Ne ovog danas modernog zapada, već katoličke Europe. Da su Antemurale Christianitatis. Ako čitate Šufflaya imate tu jednu ideju da su Hrvati branik protiv svega lošeg s istoka i nekakve bizantinske zadrtosti, kako se na ovom području brani Europa i kako se radi o nekoj vrsti Krajine. To je između ostalog u biti hrvatskog identiteta. To su neke stvari oko kojih se svi slažu u Hrvatskoj. Recimo u Hrvatskoj ne postoji konsenzus oko 1941. ali imate što se tiče oko 1995. I to su stvari oko kojih nitko ne spori. Isto kao što Hrvati imaju neke stvari oko kojih nitko ne spori, nešto što ni najveći liberal među Hrvatima neće reći kako to nije točno, takve stvari postoje i kod Srba. Kod Srba, 99,99 posto Srba smatra Hrvate Srbima. To čak i najveći srpski liberali smatraju”, ustvrdio je Tešanović, što možete vidjeti u videu:
Dodao je kako bi i Srbi u Hrvatskoj rekli da su njihovi “komšije” Srbi te kako svi Srbi to misle. Istaknuo je da poznaje jako puno ljudi, no do sada je upoznao samo dva čovjeka koji misle da hrvatska nacija postoji.
“Prema tome to nije nikakva uvreda niti išta, to je nešto što Srbi smatraju. Pa čak i Srbi u Hrvatskoj, kad bi ih se na najintimniji način pitalo, oni bi rekli da su njihove ‘komšije’ Srbi. To je jednostavno dio našeg nacionalnog identiteta, kao što je nešto dio hrvatskog nacionalnog identiteta, tako je ovo dio srpskog. U Srbiji postoji opći konsenzus o tome. U Srbiji se ta priča uopće ne smatra nikakvim ekstremizmom, povijesnim revizionizmom, to je priča iza koje stoje svi povjesničari, skoro svi, čak i srpski liberali vjeruju u to. Svi Srbi to misle”, tvrdi i dodaje kako nije iznosio nešto u čemu nema konsenzusa.
“Dosad sam upoznao samo dvije osobe koje u to vjeruju, a oni su čitali hrvatske povjesničare pa vjeruju kako postoji kontinuitet hrvatske nacionalnosti od dolaska Slavena na Balkan, tijekom Srednjeg vijeka i kako smo dvije različite nacije. Većina nas Srba smatra kako smo svi jedan narod koji su razdvojile religije i da su se zbog toga razdvojile u dvije nacije. To je dio naše nacionalne ideje i nisam nikoga htio da vrijeđam ili išta. Moram napomenuti jednu stvar. Imam goste različitih uvjerenja, od tvrdih desničara, liberala i ljevičara i ja se ne slažem sa svime što oni kažu. Bio bih shizofren da se slažem sa svime”, zaključio je Tešanović u Podcast Inkubatoru Ratka Martinovića.