Sud u Zambiji odlučuje hoće li osmero Hrvata osumnjičenih za trgovinu djecom biti pušteno da se brane sa slobode ili će i dalje ostati u zatvoru. Na ročištu održanom u utorak na sudu u Ndoli, pročitana je optužnica hrvatskim državljanima uhićenim prije mjesec dana u tom zambijskom gradu na granici s DR Kongo. Osmero Hrvata zambijsko pravosuđe optužuje za kazneno djelo trgovine ljudima, odnosno djecom, u pokušaju. Svi su u utorak na sudu izjavili da se ne osjećaju krivima.
7. prosinca su uhićeni Damir Magić, elektrotehničar i Nadica Magić, profesorica kemije, Zoran Subošić i Aazra Imamović Subošić, službenica Ustavnog suda, veterinar Ladislav Peršić i njegova supruga Aleksandra Peršić, vlasnica obrta za njegu kućnih ljubimaca te Noah Kraljević, ”aktivist za ljudska prava” i Ivona Kraljević, koja radi u Hrvatskom narodnom kazalištu.
>Afera Zambija: Uhićeni pred sudom za teška kaznena djela, Možemo šuti o svom trans vijećniku!
Što smo pisali aferi Zambija
Prvi su put uhićeni parovi dovedeni pred prvostupanjski sud u Ndoli u petak, 6. siječnja, dan prije isteka zakonskog roka od 30 dana od uhićenja u kojem moraju biti izvedeni pred suca.
Četiri hrvatska para sami su zatražili pristup Visokom sudu u Lusaki, zatraživši tzv. habeas corpus, odnosno tražili su od suda da procijeni jesu li zakonito uhićeni i pritvoreni.
Njih osmero u petak je bilo izvedeno pred sud u Ndoli, no kako su već ranije tražili preispitivanje zakonitosti njihovoga pritvaranja, ročište je odgođeno dok Visoki sud ne odluči o njihovom zahtjevu. Visoki sud će najvjerojatnije samo potvrditi da je zahtjev bespredmetan budući da je ipak u međuvremenu zakazano ročište.
Osmero hrvatskih državljana uhićeno je 7. prosinca u međunarodnoj zračnoj luci Simon Mwansa Kapwepwe u Ndoli u Zambiji s četvero djece iz DR Konga koji su već imali hrvatske putovnice i nova imena.
Na teret im se stavljaju tri kaznena djela
Četiri para pritvorena su u četiri policijske postaje – Chifubu, Kansensji, Centralna Ndola i Masala dok su djeca zbrinuta u ustanovama socijalne skrbi.
> Ministarstvo za Narod.hr potvrdilo: Od privedenih u Zambiji nismo dobili zahtjeve za posvajanjem djece iz DR Konga
>Zašto mediji šute da je u Zambiji zbog sumnje na trgovinu ljudima uhićena Noah Kraljević, vijećnica Možemo?
>Iz DR Kongo u Hrvatsku je posvojeno 180 djece, a Ministarstvo o njima ništa ne zna
Par Magić uhićeni s djetetom starim godinu dana i tri mjeseca, Zoran Subošić (gitarist Hladnog piva) i Azra Imamović Subošić (zaposlenica Ustavnog suda) uhićeni s djetetom starim tri godine, par Peršić uhićeni s djetetom starim tri godine, te lezbijski par Noah (vijećnik stranke Možemo na Trešnjevci) i Ivona Kraljević uhićeni s djetetom starim tri godine; sutra bi trebali biti izvedeni pred sud. Tek se treba utvrditi postoje li osnove za optužnicu, a parovi će se sutra očitovati o krivnji.
Zambija osporava zakonitost posvojenja djece iz DR Kongo
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova izvijestilo je i da je uhićene u pritvoru tri puta posjetio službenik Veleposlanstva RH u Pretoriji, a posjet djeci nije moguć jer Zambija osporava zakonitost njihova posvojenja, a samim time i hrvatsko državljanstvo djece. Dodali su i da se veleposlanstvo ne može uplitati u pravne postupke koje vodi druga država.
”Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Pretoriji je promptno i samoinicijativno reagiralo u subotu 10. prosinca 2022. godine te je već temeljem medijskih napisa od Visokog predstavništva Republike Zambije uobičajenim diplomatskim putem zatražilo službenu potvrdu o uhićenju i pritvaranju hrvatskih državljana, kao i informacije o radnjama koje poduzimaju nadležna tijela Republike Zambije”, odgovorili su za Narod.hr.
> Prof. Hrabar o aferi Zambija: Sud u Zlataru nije smio izdati odluke za uhićene parove, ako im tamo nije prebivalište
> Afera Zambija: Koje ključne informacije do sada znamo?
> Šef Vrhovnog suda Dobronić prvo pomiješao dva Konga pa poručio: Hrvatski sudovi samo su potvrdili odluku o posvajanju suda DR Kongo
Tijekom svog boravka u Republici Zambiji, službenik Veleposlanstva sastao se s predstavnicima nadležnih tijela Republike Zambije, kao i Delegacije Europske unije u Lusaki.
DR Kongo zabranio međunarodna posvojenja 2013.
Podsjećamo, Demokratska Republika Kongo zabranila je međunarodna posvojenja 25. rujna 2013. godine. Predstojnik Katedre za obiteljsko pravo Pravnog fakulteta u Rijeci prof. dr. sc. Nenad Hlača upozorava, između ostalog, da se upravo ta država navodi kao primjer države u kojoj gotovo da i ne postoje matične knjige. Matične knjige nisu samo osnova za priznavanje pravnog subjektiviteta te upisane osobe. Podatci iz matica osnova su za uspostavljanje obiteljskih veza s roditeljima, a time i srodnicima koje imaju mnogostruke pravne učinke, ističe prof. dr. sc. Hlača. “Ne čudi da je za safari u mutnom izabrana upravo jedna takva afrička država. Nadležna tijela u RH ostala su zatečena i obratila se za pomoć između ostaloga i svemoćnoj SO(V)I. Čudi da nitko nije posumnjao u vjerodostojnost isprava koje su na općinske sudove, poput onog u Zlataru, počele pristizati u postupcima priznanja stranih (sudskih!) odluka”, upozorava hrvatski stručnjak za obiteljsko pravo.
> Vučemilović: Da nije bilo institucija strane države, Hrvatska ne bi reagirala na krijumčarenje djece iz Zambije
> Zbog afere Zambija država uvodi nova pravila za posvajanje djece iz inozemstva
>Iz DR Kongo u Hrvatsku je posvojeno 180 djece, a Ministarstvo o njima ništa ne zna
“Nije slučajno da je izabrana upravo ta država u kojoj nemamo diplomatsko konzularno predstavništvo i da se baš sud u Zlataru upustio bez prethodne provjere u nadležnom ministarstvu u postupak priznavanja strane sudske odluke”, smatra prof. dr. sc. Hlača.
Četiri sudske odluke o posvojenju djece iz Demokratske Republike Kongo prihvaćene su na sudovima u Varaždinu i Zlataru, ondje čak tri. Od Općinskog suda u Zlataru Narod.hr zatražio je odgovore, ali ih još nismo dobili. Zasad nema jasnog odgovora zašto je to učinjeno baš u Zlataru, a ne u mjestu prebivališta koje, prema zasad dostupnim informacijama, nije u tom mjestu.
Među parovima koji su dobili odluku u Zlataru su i LGBTIQ aktivistica i vijećnica Možemo koja je rođena pod imenom Dalija Pintarić (45) i njezina partnerica Ivona (36). Dalija Pintarić je prvotno bila lezbijka, a zatim je odlučila napraviti tzv. “operaciju spola” te “postati muško”, stoga je promijenila ime u Noah Pintarić, a zatim u Noah Kraljević.
“Transrodna” osoba ne smije posvojiti dijete ni u Hrvatskoj ni u Kongu
DR Kongo, uz suspenziju izdavanja dozvola za legalan izlazak djece radi posvajanja, ne dopušta posvajanje djece homoseksualnim ili transrodnim parovima. Dakle, postavlja se pitanje kako je, odnosno je li homoseksualno/transrodni par Pintarić/Kraljević dobio od nadležnog Centra za socijalnu skrb potvrdu da su kvalificirani za posvajanje djeteta (u RH ili bilo gdje drugdje), a onda kako im je MUP izdao putovnicu za posvajanje djeteta iz države koja ne dopušta posvajanje djece homoseksualnim i transrodnim parovima?
Također, kako je osoba koja je promijenila “spol”, nekoć Dalija Pintarić pa potom Noah Pintarić da bi se danas zvala Noah Kraljević uspjela od suda u DR Kongo i od hrvatskih sudova dobiti dozvolu za posvajanje?
> Starešina: Srećom, postoji Zambija. Da rasvijetli trulež hrvatskih institucija
>Kako je akterica afere Zambija izigrala zakone: ‘Transrodna’ osoba ne smije posvojiti dijete niti u Hrvatskoj niti u Kongu
Naime, kongoanski zakoni izričito kažu da je transrodnim i homoseksualnim osobama zabranjeno posvajanje djece, dok hrvatsko zakonodavstvo ne spominje izričito te termine, već u Obiteljskom zakonu jasno navodi kako posvojitelji mogu biti u bračnoj ili izvanbračnoj zajednici, a te zajednice čine, kako je u Zakonu navedeno, muškarac i žena.
> Prof. Hrabar o uhićenima u Zambiji: Ako nisu prošli proceduru, a ‘dobili’ su djecu – to ne sluti na dobro
>Udruga Noah Kraljevića sudjelovala u izradi Pravilnika za utvrđivanje uvjeta za promjenu spola
Noah Kraljević, biološka žena koja se deklarira kao muškarac i koja je prošla djelomičnu “promjenu spola”, dijete iz Konga posvojila je sa svojom partnericom Ivonom Kraljević.
Noah Kraljević aktivistkinja je s LGBTIQ i feminističke scene koja godinama promovira “transrodnu” agendu u Hrvatskoj o čemu više možete pročitati ovdje.
Šutnja Možemo
Podsjećamo također, Narod.hr još je 28. prosinca poslao pitanja bivšim i sadašnjim koordinatorima stranke Zagreb je naš (dio platforme Možemo) kojoj pripada Noah Kraljević te obnaša i dužnost vijećnika stranke Zagreb je naš u mjesnom odboru Samoborček na Trešnjevci.
> Hrvatski misionar u Kongu o aferi Zambija: Djeca iz Konga ne mogu se posvajati izvan države; to je neka mafija
> Milanović Litre o vezi eko aktivizma stranke Možemo s eksploatacijom djece u Kongu
Pitali smo ih sljedeće: Može li s obzirom na okolnosti Noah Kraljević i dalje obnašati dužnost vijećnika u mjesnom odboru Grada Zagreba u kvoti stranke Možemo te ostaje li i dalje u članstvu stranke?
Do danas nismo dobili odgovore na ta pitanja.
O činjenici da im je članica stranke uhićena u Africi zbog mogućeg počinjenja teškog kaznenog djela trgovanja ljudima, nisu se oglasili vodeći ljudi iz Možemo, ali ni saborski zastupnici iste stranke, dok je zagrebački gradonačelnik tek rekao da za slučaj zna iz medija.
Tekst se nastavlja ispod oglasa