Milanović Litre o vezi eko aktivizma stranke Možemo s eksploatacijom djece u Kongu

kongu
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, iStock

Saborski zastupnik Hrvatskih suverenista Marko Milanović Litre na Facebooku se tekstom osvrnuo na aktualnu aferu s posvajanjem djece iz DR Kongo od strane četiri hrvatska para, među kojima su i oni bliski stranci Možemo. Milanović Litre povezao je eko aktivizam ove ekstremno lijeve stranke s rudnicima kobalta, kemijskog elementa koji je potreban za baterije za električne automobile, s eksploatacijom djece u Kongu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegovu objavu prenosimo u cijelosti.

”Duboko sam uznemiren licemjerjem i nedjelovanjem vladajućih kao i njihovih budućih koalicijskih partnera iz Možemo kada je riječ o pitanju trgovine djecom iz Konga.

Možemo se voli predstavljati kao predvodnik u zaštiti okoliša i održivosti baš poput njihovih zelenih mecena u Europskoj uniji koji već duže vrijeme šuruju s Plenkovićevim i Vučićevim pučanima u promoviranju tzv. zelenih politika i propisa koje zapravo pridonose iskorištavanju i zlostavljanju tisuća djece u industriji rudnika kobalta u Kongu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Prof. Hlača: Poduku o zaštiti prava djece dala nam je Zambija

Nedjelovanje po ovom pitanju je na razini znanstvene fantastike s obzirom na obilje dokaza i izvješća koja dokumentiraju raširenu upotrebu dječjeg rada u industriji rudarstva kobalta u Kongu. Prije sedam godina, 2015. godine Washington Post objavio je istraživanje u kojem je razotkriveno korištenje dječjeg rada u proizvodnji kobalta za velike tehnološke tvrtke. Međutim, iako tehnološke tvrtke imaju ulogu u rješavanju ovog problema, velika odgovornost leži na Europskoj uniji, zelenim strankama i njihovim politikama koje promoviraju izrabljivanje djece u svrhu zelenih politika.

>Afera Zambija: Zašto je za odluku o posvajanju izabran sud u Zlataru, a ne u mjestu prebivališta?

Procjenjuje se da u tim rudnicima radi 40.000 djece, od kojih su mnoga izložena opasnim i izrabljivačkim uvjetima te koja često postaju žrtve trgovine ljudima, čemu svjedočimo zadnjih nekoliko tjedana i u Hrvatskoj. Kobalt koji ekstrahiraju ključna je komponenta u proizvodnji baterija za električne automobile, sektoru koji tzv. zelene stranke snažno promiču kao dio svojih napora za smanjenje emisija ugljika i borbu protiv klimatskih promjena.

U Kongu se djeca od samo šest godina vrbuju za rad u rudnicima, često putem prisile ili prijevare. Rade u smjenama od čak 12 sati dnevno za manje od 10 kuna, a izloženi su istim opasnostima kao i odrasli rudari koji pate od respiratornih problema i teških trovanja. Mnoga od te djece prisiljena su napustiti svoje domove i obitelji te su izložena iskorištavanju i zlostavljanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Prof. Hrabar o aferi Zambija: Sud u Zlataru nije smio izdati odluke za uhićene parove, ako im tamo nije prebivalište
> Afera Zambija: Koje ključne informacije do sada znamo?
> Šef Vrhovnog suda Dobronić prvo pomiješao dva Konga pa poručio: Hrvatski sudovi samo su potvrdili odluku o posvajanju suda DR Kongo

No, umjesto da se tzv. zelene stranke pozabave izvorom problemom trgovine djecom, Možemo i njihove EU mecene zatvaraju oči pred tom patnjom i nastavljaju davati prednost navodnim ekološkim prednostima električnih automobila u odnosu na ljudska prava te djece.

Ovo je jasan primjer moralnog neuspjeha Možemovaca, njihovih zelenih mecena, Plenkovićevih i Vučićevih pučana i cijele vrhuške Europske unije kojim se pokazuje njihova nesposobnost da žive u skladu sa vlastitim deklarativnim idealima pravde i humanosti.

Zelene politike, koje možda i jesu bile dobronamjerne, imale su kao posljedicu povećanje potražnje za kobaltom i drugim mineralima koji se koriste u baterijama električnih automobila, potičući širenje zanatskog rudarenja u Kongu i pridonoseći problemu trgovine djecom. Vrijeme je da Možemo preuzme odgovornost za svoju ulogu u trgovini ljudima i da poduzmu konkretne korake, no tu ne mislim na nezakonito posvajanje djece od strane njihovih simpatizera i članova”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.