Brza uspostava nove vlasti u Bosni i Hercegovini prvi je veliki ispit za stranke koje su pobijedile na izborima 12. listopada a Europska unija budno prati kako će se to provesti, izjavila je hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Dubravka Šuica kako je u srijedu citira sarajevsko “Oslobođenje”.
Šuica, koja je ujedno potpredsjednica izaslanstva EP za odnose s BiH i Kosovom, trebala bi zajedno s predsjednikom tog izaslanstva Toninom Piculom i slovenskom eurozastupnicom Tanjom Fajon krajem tjedna doputovati u Sarajevo kako bi kao panelist sudjelovala na međunarodnoj konferenciji Paneuropske unije BiH posvećenoj stanju u toj zemlji i njenim perspektivama nakon izbora.
Uoči dolaska u Sarajevo Šuica je kazala kako bi uspostavom vlasti do kraja ove godine političke stranke iz BiH poslale jasan signal i Europskoj uniji, ali i svojim građanima kojim pravcem žele voditi tu zemlju.
Iako se u narednih pet godina ne očekuje proširenje Unije, Šuica je ocijenila kako je nova Europska komisija Jean-Claudea Junckera odlučila ostaviti otvorena vrata europskoj perspektivi BiH, što znači da ta zemlja ima priliku u ovom razdoblju steći status kandidata za članstvo u EU.
“Šansa je to i za sve zemlje jugoistočne Europe čiji će uspjeh ovisiti isključivo o njihovim vladama, a uspostavom nove vlasti u BiH stvorit će se preduvjeti za provođenje reformi koje mogu rezultirati konkretnim pomacima ka članstvu u EU”, kazala je Šuica.
Dodala je ipak kako je to moguće jedino ukoliko političari konačno preuzmu svoju stvarnu ulogu i “počnu služiti narodu”.
Slovenska eurozastupnica Tanja Fajon također je ocijenila kako je realno da nova vlast u BiH bude uspostavljena do kraja godine, a da odmah nakon toga započne novo poglavlje odnosa te zemlje s Unijom.
“Temelj ovih odnosa bit će ono što građani BiH žele i što će vlast realizirati u njihovo ime, a ne ono što želi međunarodna zajednica”, kazala je Fajon, no potvrdila je kako međunarodna zajednica ostaje spremna pomoći.
Tekst se nastavlja ispod oglasa