Švicarska razmatra povlačenje iz bilateralnih sporazuma s EU zbog useljeničkih kvota

Švicarska, država u kojoj stranci čine četvrtinu stanovništva, u petak je zaprijetila da bi mogla uvesti jednostrane mjere u useljeničkoj politici ako s Europskom unijom ne dogovori ograničenja na koja je obvezuju rezultati referenduma iz 2014.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon višemjesečnih teških pregovora, Bern i Bruxelles nisu se dogovorili kako primijeniti mjere izglasane na referendumu 2014. na kojem su se švicarski glasači izjasnili za uvođenje useljeničkih kvota.

Bruxellesu je teško ponuditi preferencijalni sporazum Švicarskoj, nečlanici EU-a, sve dok ne prihvati sličan zahtjev Velike Britanije, koja je članica Unije i želi ograničiti useljenje iz drugih zemalja Unije.

“Ako doista ne pronađemo rješenje bit ćemo spremni suspendirati dio ili sve bilateralne sporazume”, rekao je ministar vanjskih poslova Didier Burkhalter.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Švicarska je s Europskom unijom, koja je njezin najveći trgovinski partner, potpisala niz bilateralnih sporazuma.
Na konferenciji za novinare Burkhalter je rekao da je vlada zatražila da ministarstvo pravosuđa izradi jednostrane mjere za ograničenje useljavanja do ožujka 2016., ako se dotad ne uspije dogovoriti s EU.

Švicarska ima nešto više od godinu dana da uvede useljeničke kvote na što je obvezuje ishod referenduma iz veljače 2014.

Oko 1,3 milijuna građana EU već živi u Švicarskoj Konfederaciji, a njih 300.000 svakodnevno prelaze granicu jer rade u Švicarskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U 2014. gotovo je 111.000 stanovnika iz EU, Islanda, Norveške i Liechtensteina imigriralo u Švicarsku.

Ako Švicarska odluči primijeniti jednostrane mjere, EU bi mogao otkazati bilateralne sporazume, a to bi imalo ozbiljne posljedice po švicarsko gospodarstvo, upozoravaju ekonomisti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.