Policije Slovenije, Srbije, Makedonije i Grčke za jaču kontrolu granica

epa04986512 Slovenian policemen stand guard as migrants wait in line at the Refugee Center in Brezice, Slovenia, 21 October 2015. More and more migrants arrive in Slovenia on alternative routes to enter the European Union. Diplomatic tensions have flared amid migrant bottlenecks at the Slovenian, Croatian and Serbian borders that have left hundreds of people out in the mud, rain and cold. Ten leaders from the European Union and Balkan countries will meet in Brussels on 25 October to hold talks on the 'unfolding emergency' involving migrants in the western Balkans. EPA/IGOR KUPLJENIK

Predstavnici policija Slovenije, Srbije, Makedonije i Grčke razgovarali su u petak na Brdu kod Kranja o suradnji u ovladavanju migracijskog vala i jačoj kontroli te registraciji izbjeglica pri ulasku u te države, zauzevši se za jaču kontrolu granica kroz koje prolaze migranti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ravnatelj slovenske policije Marijan Fank izjavio je nakon sastanka da zadnjih dana dolazi do pada dnevnog priljeva migranata na balkanskoj ruti, što je posljedica promjene vremenskih prilika i mjera koje provodi Makedonija na svojoj granici s Grčkom, ali da sadašnje stanje nije jamstvo za dugoročno zaustavljanje velikog migrantskog vala prema Europi.

Predstavnici policija svih četiriju država zauzeli su se za to da se zbog sigurnosnih razloga poboljša način identifikacije migranata. Jedan od prijedloga koji je na sastanku iznesen jest i uvođenje jedinstvenog dokumenta za identifikaciju koji bi migranta pratio od ulaska u EU pa sve do njegova krajnjeg odredišta.

Slovenija se obvezala da će a tu zamisao pokušati dobiti veću potporu članica EU-a, a pri provedbi ideje morala bi sudjelovati i agencija za vanjske granice Frontex.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govorilo se i o problematici spajanja razdvojenih izbjegličkih obitelji te naporima Grčke da, uz asistenciju Frontexa, pojača kontrolu migracijskih prijelaza na njene otoke u Egejskom moru te o zajedničkim aktivnostima koje Grčka namjerava uspostaviti s Makedonijom na zajendičkoj granici radi boljeg nadzora migracijskih trendova.

Međunarodnoj organizaciji za migracije (IOM) upućen je poziv da se više uključi u sadašnju migrantsku krizu u vezi problema povratka migranata koji nemaju pravo ulaska u EU u njihove matične države, pri čemu bi morala pripremiti i regionalni program dobrovoljnog povratka za takve migrante.

Hrvatska nije sudjelovala na današnjem sastanku, a ravnatelj slovenske policije Marijan Fank kazao je da će o zaključcima izvijestiti svoga hrvatskog kolegu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.