Sutkinja Prisca Matimba Nyambe, koja je imala suprotno mišljenje od ostalih članova Žalbenog vijeća Mehanizma za međunarodne kaznene sudove (MICT) koje je u utorak potvrdilo kaznu doživotnog zatvora Ratku Mladiću za ratne zločine i genocid u Srebrenici, navela je u izdvojenom mišljenju da bi ona naložila da se Mladiću ponovi suđenje pred drugim sudskim vijećem, javlja N1.
Mladiću se uopće nije sudilo za zločine počinjene 1991. u Hrvatskoj s vrhuncem u Škabrnji.
Maskr u Škabrnji, zločini i uništenja na zadarskom i šibenskom području, Kijevo, Vrlika, topnički napadi na Šibenik, Zadar, Sinj, miniranje brane Peruća – samo su neka od ratnih pustošenja i zločina u Hrvatskoj za koje on snosi odgovornost, nakon kojih su tek uslijedili oni u Bosni i Hercegovini.
Zastrašujuća je činjenica da svi ti zločini za Haški sud zapravo kao da ne postoje. Hrvatska je slala neke podneske koji nisu prihvaćeni, te se postavlja pitanje odgovornosti hrvatske diplomacije i prethodnih vlada za taj propust da se Mladiću ne sudi za ono što je počinio u Hrvatskoj.
> Mladiću potvrđena doživotna kazna: Proglašen krivim po 10 od 11 točaka
> Tko je Ratko Mladić, kojemu se u utorak izriče presuda, ali ne i za zločine u Hrvatskoj?
“Imajući u vidu prirodu i težinu pravnih grešaka uočenih u ovom predmetu, za razliku od drugih članova Žalbenog vijeća, ja bih naredila da se Mladiću ponovi suđenje pred drugim prvostupanjskim sudskim vijećem. Po svim točkama optužnice. Izuzev optužbe 6 za uzimanje taoca u udruženom zločinačkom poduhvatu”, ustvrdila je Matimba Nyambe u izdvojenom mišljenju napisanom na 60-ak stranica.
Matimba Nyambe: Usvojila bih gotovo sve Mladićeve žalbe
Prisca Matimba Nyambe, koja je u utorak predsjedavala Žalbenim vijećem, kazala je da je Mladić u svojoj žalbi “zadovoljio visoke standarde i ukazao na glavne greške prvostupanjskog vijeća”. Prema kojima bi ona “usvojila gotovo sve osnove njegove žalbe”.
Nyambe je ukazala da se zbog ograničenosti vremena, a i s obzirom da radi na daljinu, u svom izdvojenom mišljenju bavila samo “najgrubljim greškama prvostupanjskog vijeća”.
Pored ostalog, ona je navela da se, suprotno stavovima većine članova Vijeća, ne slaže sa stavom da je među pojedincima u snagama Srba i rukovodstvom Republike Srpske postojao udruženi zločinački pothvat prisilnog uklanjanja nesrpskog stanovništva, prenosi Tanjug.
Nyambe je dodala da ne smatra da je postojao zajednički cilj za takav zločinački pothvat, nego da je stanovništvo enklava “željelo otići”. I da je, uz pomoć Armije RBiH i Ratnog predsjedništva Žepe, postiglo sporazum o evakuaciji ljudi iz razloga ratne nužde.
“Sukladno tome, ne mogu zaključiti da je bilo kakvo prisilno premještanje doprinijelo zaključku o genocidu ili udruživanju radi vršenja genocida. Kao što ne mogu zaključiti, na osnovu ukupnih dokaza iz spisa da su muslimanske civile u srebreničkoj i žepskoj enklavi progonile snage Srba s traženom posebnom namjerom“, napisala je Nyambe u izdvojenom mišljenju.
Nyambe je bila članica sudskog vijeća koje je osudilo Zdravka Tolimira za genocid u Srebrenici. Međutim, ona je izdvojila mišljenje na 38 stranica, gdje je rat u BiH nazvala “građanskim”, osporavala razmjere zločina u Srebrenici, stupanj krivice rukovodstva Republike Srpske te je Tolimira smatrala nevinim, javio je Klix.ba.
Sutkinja Nyambe rođena je 31. prosinca 1951. godine u Zambiji. Za sutkinju Mehanizma za međunarodne kaznene sudove (MICT) izabrana je 2011. godine, dok je od 2006. i sutkinja Visokog suda Zambije.
Žalbeno vijeće Haškog suda potvrdilo je u utorak doživotnu kaznu za Ratka Mladića. Mladić je i u prvostupanjskoj presudi proglašen krivim po 10 od 11 točaka optužnice, između ostalog za genocid u Srebrenici.
I u prvoj i u drugoj presudi Mladić je oslobođen optužnice za genocid u šest općina BiH, a Mladiću se uopće nije sudilo za zločine počinjene 1991. u Hrvatskoj.
Tekst se nastavlja ispod oglasa