Turski parlament počinje raspravu o uvođenju predsjedničkog sustava

Foto: fah

Turski parlament idući tjedan počinje raspravu o kontroverznim ustavnim promjenama koje će omogućiti širenje ovlasti predsjedniku Recepu Tayyipu Erdoganu, pišu turski mediji u subotu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prihvaćanjem novog ustava Turska bi prvi put u povijesti imala formalni predsjednički sustav.

Vladajuća Stranka pravde i razvoja (AKP) tvrdi da će se Turska time svrstati uz bok Sjedinjenih Država i Francuske u stvaranju učinkovita sustava upravljanja zemljom.

Kritičari u tome vide Erdoganovu namjeru da prisvoji svu vlast u zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Parlamentarna rasprava počinje u ponedjeljak i očekuje se da će u dva čitanja trajati od 13 do 15 dana.

AKP-u za usvajanje ustavnih amandmana prvo treba više od 330 glasova, odnosno tri petine zastupnika, a zatim i potvrda na referendumu.

AKP-u za tropetinsku većinu nedostaje 13 ruku u parlamentu i uzda se u podršku oporbene krajnje desne Nacionalističke stranke (MHP) koja ima 40 zastupnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po novom ustavu, predsjednik države neće morati napustiti svoju političku stranku, kao što je sada slučaj iako je Erdogan suosnivač AKP-a.

Uvela bi se i funkcija potpredsjednika države, a ukinuo ured premijera.

Predsjednik bi imao pravo na dva petogodišnja mandata, ali se u to vjerojatno ne bi računao Erdoganov postojeći mandat, što znači da bi u teoriji mogao ostati na vlasti do 2029. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.