Utorak, 28 siječnja, 2025
13.3 C
Zagreb
Pratite nas:

U BiH raste politička napetost nakon rezolucije UN-a o genocidu u Srebrenici

Podijeli

Podijeli

Nakon što je Opća skupština Ujedinjenih naroda prihvatila rezoluciju o genocidu u Srebrenici, politička napetost u BiH još je veća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok vodstvo Republike Srpske najavljuje odcjepljenje, u drugi je plan pao europski put BiH, a sve se češće postavlja i pitanje funkcioniranja vladajuće koalicije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srpsko čelništvo predvođeno Miloradom Dodikom ustrajava na priči o odcjepljenju Republike Srpske. Kao novu crvenu crtu vide UN-ovu rezoluciju o genocidu u Srebrenici, izvijestio je HRT.

Vlada RS najavljuje sporazum o mirnom razlazu u BiH

“Vlada Republike Srpske će u slijedećih 30 dana kreirati sporazum koji ćemo uputiti našim kolegama u drugom entitetu o mirnom razlazu u Bosni i Hercegovini. Svjesni da oni to neće prihvatiti ili ne žele prihvatiti, ali ako oni nas smatraju genocidnim, a mi ne možemo prihvatiti tu činjenicu, onda zaista smatram da nemamo što raditi skupa zajedno“, poručio je predsjednik vlade Republike Srpske Radovan Višković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Ministar pravosuđa BiH: Glas Hrvata sada ne vrijedi ništa, to je neodrživo

Šef diplomacije BiH Elmedin Komaković međutim upozorava na probleme s kojima se suočava RS.

“Dok lupetaju gluposti o razdruživanju, na granici su da građane entiteta RS “razdruže” od 2 milijarde maraka koje nam stoje u zraku. Razdružit će ih i otprilike za integriranjem u tržište Europske unije, investicija i porasta plaća”, napisao je Konaković u objavi na platformi X.

Sarajevska novinarka: Bit će zanimljivo vidjeti što će pisati u tom dokumentu

Sarajevska novinarka Rubina Čengić smatra da djeluje potpuna konfuzija u radu vlasti RS-a i pita se tko izaziva nered.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bit će vrlo zanimljivo vidjeti što će pisati u tom dokumentu koji je samo nova forma najava Milorada Dodika o odcjepljenju RS-a. Dolaze li direktive iz Srbije, dolaze li iz Rusije ili nekog trećeg dijela svijeta – potpuno je nebitno, bitno je tko provodi mjere, potpisuje akte i tko stvara nerede da ljudi u BiH strahuju od sukoba, rata ili oružanih incidenata”, tvrdi Čengić.

Krešić: BiH je zemlja zamrznutog konflikta

Novinar iz Mostara Zoran Krešić pak tvrdi da Dodik gradi političku kampanju. Krešić opisuje BiH kao zemlju zamrznutog konflikta.

“U tom nekom nadmetanju Sarajeva, međunarodne zajednice i Republike Srpske i ovo je izašlo kao neka vrsta ideje. Zapravo njome Dodik nanovo podiže ljestvicu svojih očekivanja i prije svega – gradi jednu političku kampanju. Ove godine, provjereni recept su lokalni izbori, treba na tim izborima biti dobar Srbin, Hrvat i Bošnjak, to će biti odlika svih važnijih političkih stranaka. Na tome se svih trideset godina dobivaju izbori u Bosni i Hercegovini koja vrlo teško funkcionira. Zato je i zemlja zamrznutoga konflikta“, ističe Krešić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>U BiH optužnica protiv islamista zbog prijetnji Hrvatima i Srbima

Provjereni politički recept stalnih napetosti na snazi je od rata do danas, kaže banjolučka analitičarka Tanja Topić.

“Riječ je o jednoj politici koja gotovo dva desetljeća drži građane BiH, ponajviše građane RS-a kao taoce puneći taj prostor strahom, neizvjesnošću. I evo sada nakon ove inicijative, nakon trideset godina – ponovno je otvoreno pitanje i zebnje među građanima je li moguć neki novi konflikt ili rat u Bosni i Hercegovini“, rekla je.

I dok traju politička prepucavanja i najave novih sukoba, Bosna i Hercegovina stoji u stanju stalne krize i zamrznutog političkog konflikta, što zemlju drži u potpunoj blokadi na putu prema Europskoj uniji, složni su analitičari.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/HRT

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci