U Kanadi izdana knjiga aktivnosti i bojanaka za djecu o – eutanaziji

knjiga o eutanaziji
Foto: GettyImages, Thinkstock, Fotomontaža: Narod.hr

Kanadski virtualni hospicij objavio je “Knjigu aktivnosti” s ciljem senzibilizacije eutanazije za djecu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kanadski virtualni hospicij pokrenut je na 2004. kao “platforma koja bi mogla riješiti neke nacionalne nedostatke u palijativnoj skrbi”.

“Knjiga aktivnosti” o eutanaziji namijenjena djeci

Kanadski virtualni hospicij, koji dobiva sredstva od organizacija kao što su Winnipeg Regional Health Authority, Health Canada i Veteran Affaires Canada, 26. srpnja 2022. najavio je svoj najnoviji dokument za djecu dostupan na njihovoj web stranici.

“Knjiga aktivnosti” sadrži živopisne boje, grafike i mali font, a uključuje i dio koji objašnjava tri “lijeka” koja se uzimaju da se ubije ljudsko biće. Na stranici 4, korak broj 3 navodi:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Eutanazija u Belgiji: U 20 godina gotovo 30.000 izgubljenih života

“Treći lijek čini da pluća osobe prestanu disati, a zatim srce prestane kucati. Zbog kome – osoba ne primjećuje da se to događa i ne boli. Kada im srce i pluća prestanu raditi, njihovo tijelo umire.”

Liječnici o eutanaziji

U međuvremenu, neki su liječnici zapravo bili iskreni u svojim priznanjima da nemaju pojma boli li eutanazija, jer, kako je objavljeno u nedavnom članku National Posta, tijekom postupka eutanazije: “Tehnologija se ne koristi. Ne postoji tehnologija koja mjeri moždane valove ili rad srca. Liječnici kažu da bi to oduzelo intimnost za osobu i obitelj.”

Ovo uvjeravanje također je osporio dr. Joel Zivot, anesteziolog i liječnik intenzivne njege na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Emory koji je proučavao kako smrtonosne injekcije utječu na tijela; pozvao je i da se obave obdukcije smrtnih slučajeva eutanazije kako bi se točno vidjelo kako je otrov utjecao na tijelo i da se u postupku ne koriste paralizirajući agensi kako bi se dobila realističnija procjena iskustva onoga tko se odlučio na eutanaziju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Što se događa s djecom kada su svjesni da liječnici “pomognu” samoubojstvu umjesto da ga zaustave?”

Dok “Knjiga aktivnosti” sadrži “korisne” vježbe kao što su predložena pitanja koja dijete može postaviti potencijalnoj osobi koja želi eutanaziju.

Korisnik Twittera dr. Christopher Lyon (@ChristophLyon) istaknuo je slabu točku knjige, a to je objašnjenje premise iza potpomognute smrti – činjenica da liječnici uzrokuju smrt umjesto da ju zaustave – i stoga knjiga ne može pomoći djetetu: “Razumijem potrebu da se djeci objasni potpomognuto samoubojstvo voljene osobe. Međutim, djeca koja izgube roditelja ili brata ili sestru zbog samoubojstva mogu biti duboko traumatizirana tim iskustvom. Što se događa s djecom kada su svjesni da liječnici “pomognu” samoubojstvu umjesto da ga zaustave?”

Što je još više uznemirujuće, inicijativa MAID to MAD (@VulnerableC7) istaknula je sličnost u brendiranju između knjige aktivnosti o eutanaziji “Medical Assistance in Dying (MAiD)” i knjige aktivnosti “Ja i moja bolest” koju nudi Virtualni hospicij, obje su usmjerene na djecu: Kontinuitet brendiranja i dizajna dokumenata Virtualni hospicij oba namjenjuje djeci. Pitam se kakve se asocijacije stvaraju u glavama bolesne djece i eutanazije, posebno jer hospicij razmatra proširenje eutanazije i kod djece (odrasle maloljetnike).

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.