U napadu u Maliju ubijeno gotovo stotinu pripadnika etničke skupine Dogona

epa07519672 A handout photo made available by MINUSMA, a United Nations peacekeeping force in Mali, showing UN peacekeeping soldiers with mine-detecting devices walking ahead of a convoy with armoured vehicles on patrol at a undisclosed location in Mali, 27 March 2019. Reports on 21 April 2019 state one UN peacekeeper was killed and four others wounded in an attack 20 April against MINUSMA forces in Mali's Mopti region. MINUSMA said in a statement that a UN convoy was attacked by using an improvised explosive device, also called IED. UN confirmed those dead and injured were from Egypt. One attacker was reportedly killed while eight others were taken prisoners. EPA/MINUSMA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Gotovo stotinu ljudi ubijeno je u napadu na selo u središnjem Maliju u kojem živi etnička skupina Dogona, piše u ponedjeljak BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napad se dogodio u selu Sobale Kou, blizu grada Sangha u središnjem Maliju, prenosi Radio France Internationale.

Tijela mrtvih su spaljena, otkrio je lokalni dužnosnik, a potraga za drugim žrtvama se nastavlja.

Proteklih mjeseci u Maliju se događa niz napada od kojih su neki etničke, a neki džihadističke prirode. Česti su sukobi između lovaca Dogona i Fula stočara, piše BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ožujku su napadači obučeni u tradicionalne dogonske lovačke nošnje u istoj regiji ubili više od 130 pripadnika Fula.

Nasilje između dviju etničkih skupina dodatno je pogoršalo tešku sigurnosnu situaciju u državi.

Džihadističke skupine povezane s al Qaedom i Islamskom državom proteklih godina koriste etničke napetosti u Maliju, susjednoj Burkini Faso i Nigeru kako bi novačili borce u svoje redove i uspostavile kontrolu nad velikim teritorijem kojim praktički nitko ne vlada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Francuska vojska 2013. je intervenirala u Maliju, svojoj bivšoj koloniji, kako bi zaustavila prodiranje džihadista iz pustinje na sjeveru, no militanti su od tada ponovno ojačali i osnažili svoju prisutnost u središtu države i drugim područjima, piše Reuters.

Oko 4,5 tisuća francuskih vojnika i dalje se nalazi u Sahelu, većina njih u Maliju. Stotine vojnika u regiji imaju i Sjedinjene Države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.