Uhićenje potpredsjednice Huaweia u Kanadi – poruka i Hrvatskoj s kim poslovati?

Foto: Getty Images

Iako nema službene potvrde razloga uhićenja, spekulira se kako je potpredsjednica Huaweia i kćerka osnivača kineske mega-korporacije uhićena zbog optužbe za kršenje SAD-ovih sankcija Iranu, a moguće je da je uhićenje i opomena Kini zbog navodnih skrivenih funkcija čipova u mobitelima preko kojih je moguće špijunirati korisnike – pa i američke vladine agencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, postavlja se pitanje zašto je jedna od najmoćnijih poslovnih žena svijeta, svjetske ekonomske velesile Kine, uhićena baš sada.

Kanada je u Vancouveru na aerodromu uhitila jednu od najmoćnijih žena svijeta Meng Wanzhou, Huaweijevu globalnu financijsku direktoricu.  Ona je suočena s mogućim izručenjem Sjedinjenim Državama zbog sumnje da je prekršila sankcije SAD-a protiv Irana.

Meng Wanzhou, jedna od potpredsjednica kineskog tehnološkog diva je ujedno i kći osnivača Huaweia Rena Zhengfeia.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sankcije Iranu

Američke vlasti tvrde pratile su kineskog korporacijskog telekomunikacijskog diva Huawei od 2016. godine zbog navodnog kupovanja američkih proizvoda za Iran i druge zemlje koje su pod američkim sankcijama.

“Nedavno je naša direktorica korporativnih financija tijekom transfernog leta u Kanadi, gospođa Meng Wanzhou, privremeno uhićena od strane kanadskih vlasti u ime Sjedinjenih Američkih Država, koje traže njeno izručenje radi očitovanja na optužbe Istočnog okruga države New York. Kompaniji je pruženo vrlo malo informacija o optužbama kojima ju se tereti te nije upoznata s bilo kakvim prijestupima gospođe Meng. Tvrtka vjeruje da će kanadski i američki pravni sustavi u konačnici donijeti pravedno rješenje. Huawei se pridržava svih primjenjivih zakona i propisa zemalja u kojima posluje, uključujući i primjenjive propise o kontroli izvoza UN-a, SAD-a i EU”, poručuju na drugoj strani iz Huaweija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I kinesko veleposlanstvo u Kanadi uputilo je zahtjev za puštanje potpredsjednice Huaweia, te tvrdi kako su možda povrjeđena i njena ljudska prava.

Cijela priča se prema javnosti vrti oko kršenja SAD-ovih sankcija Iranu. Američke vlasti koje su pratile Huawei tvrde da je tvrtka kupovala američke proizvoda za Iran i druge zemlje koje su pod američkim sankcijama, prvenstveno Sjevernoj Koreji.

Huawei je jedna od najjačih svjetskih kompanije, te je nedavno prestigla čak i Apple i postala tako drugi najveći proizvođač smartphonea (poslije Samsunga). Pretpostavlja se da je i zbog toga je često na udaru SAD-a i njenih saveznika. Huawei je danas tehnološki div u pravom smislu te riječi – od proizvodnje modema, servera, mobilnih telefona do podatkovnih centara i računala “u oblaku”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mobitel kao špijunska oprema?

Mnogi kao razlog uhićenja navode pozicioniranje na tržištu u nadolazećoj 5G eri mobilnih komunikacija koja bi trebala biti revolucija u svijetu komunikacija. Huwaei je jedna od kompanija koja svakako čeka na veliku prekretnicu više nego spremno i ako je se ne zaustavi, može postati globalni lider u 5G eri. Planirani početak rada prvih komercijalnih mreža pete generacije predviđen je za 2020. godinu, a već je sada u pogonu nekoliko testnih.

No spekulira se da postoji i skriveni razlog uhićenja, a to je taj da navodno Huawei mobiteli koje koriste među ostalim i vladine agencije SAD mogu špijunirati korisnike i proslijeđivati podatke kineskoj vladi. Još u veljači 2018. američka administracija, odnosno njihove obavještajne organizacije, počele su  upozoravati građane SAD-a da ne kupuju kineske smartfone. Nakon epizode u kojoj su američki operateri bili primorani otkazati ugovore o prodaji Huaweijevih uređaja, tada se građane SAD-a upozorava da ne kupuju Huawei (i ZTE) smartfone ni u slobodnoj prodaji. Kao razlog navodi se mogućnost špijuniranja američkih građana od strane kineske vlade. CIA, FBI i NSA kao razlog za poziv na bojkot navode veliku zabrinutost zbog rizika kojima se korisnici ovih uređaja izlažu, jer “vlade zemlja koje ne dijele američke vrijednosti žele pridobiti moć na američkom telekomunikacijskom tržištu”.

Gdje je tu Hrvatska? Za nedavnog posjeta izaslanstva hrvatske Vlade Kini, premijer Andrej Plenković susreo se i s predstavnicima Huaweija. Navodno bi Huawei trebao sudjelovati u informatizaciji državne uprave, ali i tehnološkom opremanju hrvatskih javnih tvrtki. Radi se o opremi buduće 5G mreže, a stručnjaci tvrde kako je 5G mreža podložnija neautoriziranim upadima od današnje 4G. Dok se i unutar EU sve više raspravlja o korištenju kineske opreme u razvoju osjetljive infrastrukture, u Hrvatskoj se o tome za sad ne razmišlja. U Vladi, piše Jutarnji, cijeli problem s kineskom telekomunikacijskom opremom svode na trgovinske sukobe velikih te se smatra da SAD i Australija, pa možda i Njemačka, sve ovo čine kako bi eliminirali Huawei kao konkurenciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Simbolika uhićenja

No neovisno o tome, postavlja se pitanje zašto je jedna od najmoćnijih poslovnih žena Kine uhićena baš sada.

“Teško je preuveličati simboliku ovog uhićenja”, ističe Karishma Vaswan, financijska dopisnica iz Azije za BBC. “Huawei je kruna kineskog tehnološkog biznisa, a Meng je praktično princeza tog svijeta“, dodaje dopisnica

No sigurno je jedno – ovo uhićenje se ne tiče samo jedne žene ili jedne tvrtke.

Ovo uhićenje bi moglo ozbiljno naštetiti odnosima SAD-a i Kine u vjerojatno najosjetljivijem trenutku koje postoji u modernoj povijesti tih dviju velesila, te dopisnica Vaswan pojašnjava i zaključuje: “Skidaju se rukavice. Stvari su se naglo, i drastično pogoršale”.

Uhićenje Meng Wanzhou prepuno je simbolike i predstavlja dramatičan zaokret na gore kada je riječ o odnosima između SAD-a i Kine, i to u kritičnom trenutku.

Uhićenje Meng Wanzhou mijenja sve, pokazuje kako je SAD spreman ići i dalje nego ranije, direktnije nego ranije – i ovo je tek početak te jedne nove situacija na političko-ekonomskoj karti svijeta.

Ekonomski rat Kine i SAD-a ovim potezom je ušao u novu i otvoreniju fazu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.