Zapad je počeo jačati pritisak na Moskvu nakon što je predsjednik Vladimir Putin dobio odobrenje parlamenta za moguću rusku vojnu intervenciju u Ukrajini, gdje je proglašeno izvanredno stanje zbog akcija proruskih snaga na Krimu i istoku zemlje.
Sjevernoatlantski savez odlučio je za nedjelju sazvati hitan sastanak 28 veleposlanika zemalja članica NATO-a, prije sastanka povjerenstva NATO-Ukrajina predviđena za poslijepodne, izjavio je u subotu glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen.
Uoči hitnog sastanka europskih ministara vanjskih poslova u Bruxellesu, šefa grčke diplomacije Evangelosa Venizelosa, čija zemlja trenutno predsjeda EU-om, očekuju u nedjelju u Kijevu gdje će se susresti s novim ukrajinskim čelnicima. Njemu će se u Kijevu pridružiti i britanski kolega William Hague.
Već je u subotu SAD zatražio od Rusije da povuče snage raspoređene na Krimu, na jugu Ukrajine, jer će u protivnom biti suočena s međunarodnom izolacijom i “dubokim” utjecajem na odnose s Washingtonom.
U 90-minutnom telefonskom razgovoru, američki predsjednik Barack Obama kazao je svojem kolegi Putinu da je prekršio međunarodni zakon rasporedivši ruske vojnike na Krimu i pozvao ga da “smanji tenzije povlačenjem svojih snaga u baze na Krimu”.
Američki državni tajnik John Kerry dodao je da ako se ništa ne promijeni, “učinak na odnose SAD-a i Rusije te na međunarodni položaj Rusije bit će dubok”.
Poput SAD-a, nekoliko je zapadnih zemalja, među kojima Francuska, Poljska i Velika Britanija, usvojilo vrlo čvrsti stav spram Rusije, a neke su poput Kanade čak opozvale svojeg veleposlanika i najavile da bi mogle odustati od sudjelovanja u G8 predviđena u lipnju u Sočiju ako isto učini Washington.
Pred Vijećem sigurnosti UN-a, okupljenim u subotu na hitnom sastanku, američka predstavnica Samantha Power zatražila je povlačenje ruskih pojačanja s Krima i sugerirala slanje “međunarodnih promatrača” u Ukrajinu.
Po ruskom predsjedniku, Rusija ima pravo “zaštititi svoje interese i rusofono stanovništvo” u slučaju “nasilja” na istoku Ukrajine i na Krimu, kao što je kazao Baracku Obami u telefonskom razgovoru. Američki predsjednik uzvratio mu je da je najbolji način da to učini obratiti se izravno ukrajinskoj vladi.
I američki ministar obrane Chuck Hagel razgovarao je s ruskim kolegom Sergejem Šojgujem.
Rekao mu je da “bez promjena na terenu, Rusija riskira još veću nestabilnost u regiji, izolaciju unutar međunarodne zajednice i eskalaciju koja bi zaprijetila sigurnosti u Europi i svijetu”.
Kijev je optužio Rusiju da je rasporedila tisuće dodatnih ljudi na Krimu. “Rusija je povećala broj postrojbi za 6000 ljudi” na Krimu, kazao je ukrajinski ministar obrane Igor Tenjuh.
“Uvjereni smo da Rusija neće pokrenuti intervenciju jer bi to značilo rat i prekid svih odnosa između dvije zemlje”, upozorio je premijer Arsenij Jacenjuk.