Političke stranke u Bosni i Hercegovini moraju same postići dogovor o izmjenama izbornog zakona kako bi se opći izbori mogli provesti u listopadu 2018. a europske države i SAD tu mogu biti samo moderator te od njih ne treba očekivati nametanje rješenja, izjavio je u petak u Sarajevu visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Valentin Inzko.
On je novinarima kazao kako je to jedinstveno stajalište diplomata uključenih u procese u BiH te kako je ono preneseno i bosanskohercegovačkim političarima tijekom upravo završenih dvodnevnih razgovora s predstavnicima država-članica Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (PIC).
To je tijelo zasijedalo u Sarajevu na razini političkih direktora ministarstava vanjskih poslova najutjecajnijih zapadnih država te Rusije i Turske.
Upravni odbor PIC-a ima zadaću analizirati provedbu Daytonskog sporazuma i odlučivati o mjerama koje međunarodna zajednica eventualno treba poduzeti.
Inzko je podsjetio kako je sjednica održana u uvjetima nestabilne političke situacije u BiH opterećene brojnim unutarnjim prijeporima te blokadom gotovo svih reformskih procesa.
Predstavnici država-članica PIC-a, kako je kazao Inzko, poručili su lokalnim političarima uključujući tu i članove Predsjedništva BiH da preuranjeni početak izborne kampanje ne može biti izlika za sveopće blokade u zemlji.
Stoga su zatražili da se intenziviraju međstranački pregovori kako bi se što prije usuglasile potrebne izmjene izbornog zakona a posebice dio koji se odnosi na novi način biranja zastupnika u Domu naroda Federacije BiH sukladno presudi Ustavnog suda BiH.
Stajalište je Upravnog odbora PIC-a i da se u izborni zakon što prije moraju ugraditi odredbe koje proistječu iz presuda Europskog suda za ljudska prava.
Zamjenik visokog predstavnika američki diplomat Dennis Hearne kazao je kako međunarodna zajednica očekuje da BiH odmah pokaže bitne rezultate u borbi protiv korupcije.
“To je apsolutni prioritet. Želimo vidjeti procesuiranje slučajeva korupcije pred sudovima”, kazao je Hearne.
Upravni odbor PIC-a iskazao je zabrinutost zbog zapaljive retorike kakva se koristi u BiH, posebice kada se spominje mogućnost novog rata, otcjepljenja dijelova zemlje ali i kada se niječu presude Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY).
Inzko je izrijekom osudio izjave političara iz Republike Srpske u kojima se taj entitet tretira kao “država”. Istaknuo je kako je država samo BiH te da ona nije nikakva “unija država” kako to tvrdi Milorad Dodik.
U završnoj izjavi usvojenoj na sastanku Upravnog odbora PIC-a stoji i to kako se od političara u BiH traži “suzdržavanje od postupaka i retorike koji unose podjele, uključujući i veličanje osuđenih ratnih zločinaca, povijesni revizionizam i provokativnu uporabu simbola”.
Zatražena je i jasna potpora Mehanizmu za međunarodne kaznene sudove (MICT) koji će naslijediti ICTY te puno poštivanje presuda što ih je izrekao Haaški tribunal.
Zaključke Upravnog odbora PIC-a ponovo nije poduprla Rusija a Inzko je pojasnio kako je to uslijedilo zbog spominjanja potrebe za nastavkom približavanja BiH članstvu u NATO-u što pak ne utječe na ostale aspekte suradnje međunarodne zajednice u BiH.
“Iako možda postoje različita viđenja svi dijelimo interes za nepovratnu stabilnost BiH i očuvanje njezinog teritorijalnog integriteta”, kazao je Inzko.
Tekst se nastavlja ispod oglasa