Valentin Inzko: Reforme u BiH moguće jedino uz uvjet poštivanja Daytonskog sporazuma

Foto: fah

Visoki međunarodni predstavnik u BiH Valentin Inzko ocijenio je u utorak u govoru pred Vijećem sigurnosti UN-a da je provođenje reformi u Bosni i Hercegovini jedino moguće uz poštivanje mirovnog mirovnog sporazuma koji je prije 20 godina potpisan u Daytonu, te je pozdravio napredak koji je zemlja ostvarila na približavanju Europskoj uniji, priopćeno je u utorak iz Ureda visokog međunarodnog predstavnika (OHR).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U povodu dvadesete godišnjice Daytonskog mirovnog sporazuma moramo imati veća očekivanja i ponovo vidjeti konkretne rezultate i pozitivan poticaj kakav smo imali u prvom desetljeću mirovnog procesa“, rekao je Inzko.

Austrijski diplomat je pri tome pozdravio prihvaćanje ambicioznog plana političkih, socijalnih i ekonomskih reformi kojima bi se poboljšala učinkovitost, privući investicije i osigurati zapošljavanje.

“Neke reforme će biti teške, ali će pružiti novu priliku za Bosnu i Hercegovinu i njezine građane“, istaknuo je Inzko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On smatra da su reforme moguće jedino ako političari budu privrženi Daytonskom mirovnom sporazumu, uključujući i njegov aneks IV, koji je ustav BiH. Pritom je kritizirao odluku parlamenta Republike Srpske o raspisivanju referenduma ocijenivši da se radi o kršenju Daytonskog sporazuma.

Inzko je upozorio da BiH neće krenuti naprijed stalnim otvaranjem tema iz prošlosti, nego zajedničkim radom za opće dobro. Pohvalio je inicijativu Europske unije koja je otvorila vrata građanima Bosne i Hercegovine za siguran napredak i dostojanstven život, stoji u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.