Valerije Vrček: Autosjedalice kao kontracepcijsko sredstvo

ekologija
Foto: pharma.unizg.hr

Zanimljivo istraživanje o mogućem učinku uporaba autosjedalica na smanjenje broja novorođene djece proveli su profesori ekonomije Jordan Nickerson i David Solomon sa sveučilišta u Washingtonu i Bostonu. Riječ je o ozbiljnoj analizi u kojoj se povezuju birokratske (prometne) mjere i reakcija prosječnih roditelja, nametanje obveze autosjedalica za djecu i planiranje obitelji. Piše Valerije Vrček u kolumni za Glas Koncila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sjedalica do puberteta

Sve do 1977. godine u Sjedinjenim Državama nije bilo prometnih pravila o vožnji djece u autosjedalicama. Iako nema znanstvenih dokaza da su sjedalice učinkovitije u zaštiti od običnoga pojasa, dječje su sjedalice nametnute kao obveza. Štoviše, s vremenom je obveza proširena na sve stariju djecu: u početku su sjedalice bile obvezne samo za djecu do dobi od dvije godine, zatim je pravilo primijenjeno na prvašiće, a danas se u sjedalicama moraju voziti djeca i do dobi od 12 godina.

Slična obveza vrijedi i u Europskoj uniji – uporaba je obvezna za djecu od rođenja do 150 centimetara visine i 36 kilograma tjelesne mase!

Treća autosjedalica

Američki profesori tvrde da su regulacijske igre posebno pogodile roditelje koji već imaju dvoje male djece, jer je odluka o trećem djetetu imala »tehničku kvaku« – u prosječnom automobilu nema mjesta za treću sjedalicu! Naravno, mnogim roditeljima problem treće autosjedalice nije (bio) zaprjeka za otvorenost trećemu djetetu. No znanstveno upozorenje autora studije ionako ne govori o takvim parovima. Govori se o onima »kolebljivima« koji nisu skloni kupiti treću sjedalicu i novi automobil pa kvare demografsku statistiku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Vrček: Hormonski otrovi i LGBT+

Šteta veća od koristi?

Konačni rezultat, tvrde profesori, ukupni je manjak od 145 tisuća djece zbog mjera uvedenih 80-ih godina prošloga stoljeća. Ili, kako to opisuje Solomon: »Prema procjenama, 2017. godine u Sjedinjenim Državama je uvođenjem autosjedalica spašeno 57 dječjih života, a iste je godine zbog njih broj rođene djece smanjen za oko osam tisuća. Zakoni o autosjedalicama doneseni su s dobrim namjerama, ali su izazvali negativne posljedice na stopu nataliteta i smatramo da odgovorni ne vide taj problem.« Na sličan način njihove rezultate tumači i profesorica sociologije na Američkom katoličkom sveučilištu Catherine Ruth Pakaluk: »Njihova je studija klasičan primjer neželjenih posljedica birokratskih mjera i pokazatelj kako ljudi mijenjaju svoje ponašanje i stilove života s obzirom na javne politike.«

Auto ili pas

Osim korelacije između zakonskih mjera i demografskih trendova, ta studija otkriva onaj dio populacije čije su (kadrovske) odluke ovisne o vanjskim čimbenicima, o modi, o komociji, o strahu… Pred izazovom treće autosjedalice, umjesto kupnje novoga limenoga ljubimca, roditelji radije posežu za dlakavim ljubimcima. To je, ponekad, baš u skladu s reklamnim slikama »obiteljskih« automobila: u ulozi statista redovito su otac, majka, dvoje djece i pas. Ako su djeca mala, niža od 150 centimetara, raspored je u novom automobilu jasan: djeca su vezana, pas je slobodan.

Igra brojkama i idejama

Znanstveni rad pod naslovom »Autosjedalice kao kontracepcijsko sredstvo« još uvijek je na recenziji, ali već je citiran u znanstvenoj literaturi (The Review of Austrian Economics), predstavljen je u tjedniku The Economist, a izazvao je burne reakcije i na društvenim mrežama. Rad je primjer kako znanstveno promišljanje ne smije biti ograničeno očekivanim rezultatima, birokratskim mjerama ili ideološkim uputama te kako znanost nije nužno suhoparna, već je začinjena dozom igre.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O autoru

* Prof. dr sc. Valerije Vrček je član Hrvatskog kemijskog društva i Humboldtov stipendist. Dobitnik je brojnih priznanja, a među njima i Hrvatske akademije znanosti i kulture te Ministarstva znanosti RH za izvrsnost u objavljivanju znanstvenih radova. Prof. dr. sc. Valerije Vrček je predstojnik Zavoda za organsku kemiju, a bogatu znanstvenu karijeru izgradio je na američkom Sveučilištu Yale i Florida State University, njemačkom Sveučilištu u Ulmu i Ludwig – Maximilians Universitateu u Münchenu te Tehničkom sveučilištu u Chemnitzu, kao i Sveučilištu A Coruna, u španjolskoj Galiciji.

** Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.