Velika Britanija: Djevojčici blokatore puberteta propisala online klinika

velika britanija
Foto: iStock by Getty Images

Velika Britanija ima problem s privatnim, nereguliranim klinikama za rodnu skrbu. Neke od njih uopće nisu na britanskom tlu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Petnaestogodišnjem je djetetu opasnu dozu hormona propisala neovlaštena online klinika, bez konzultacija s liječnikom, otkriva nedavno donesena sudska presuda u Velikoj Britaniji.

Djevojka, sada šesnaestogodišnjakinja, identificira se kao mladić i ima dijagnosticiran autizam.

Rodna skrb preko interneta

Kako prenosi BBC, recept za testosteron i blokatore puberteta dobila je od tvrte GenderGP registrirane u Singapuru krajem 2022. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na to se odlučila, jer do hormona nije mogla doći preko britanske Nacionalne zdravstvene službe.

>Studija finske psihijatrice potresla medicinski transrodni lobi

Podsjetimo, prošlog je mjeseca revizija javnog zdravstva u Velikoj Britaniji ustanovila kako se hormonalne terapije i blokatori puberteta propisuju s nedovoljnim oprezom. No ustanovljeno je također kako oni koji ne uspiju do njih doći na taj način posežu za uslugama privatnih klinika, što je stoga istaknuto kao jedan od problema koje će britanska vlada u budućnosti morati rješiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premlada za informirani pristanak

Sudac Andrew McFarlane, nadležan za slučaj sporne transakcije, izjavio je kako “to što je mlada osoba bila u stanju doći do hormonalne terapije preko neregulirane off-shore, online, privatne klinike mora probuditi krajnju zabrinutost”.

>‘Transaktivisti’ u Londonu pokušali sabotirati medicinsku konferenciju o ‘rodnoj skrbi’

Ova presuda pokazuje kako zatvaranje klinike Tavistock nije automatski dovelo do smanjenja potražnje za “rodnom skrbi”, nego je se ona prelila na privatne, pa i online, klinike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Djevojčin je otac slučaj doveo na sud kako bi je spriječio da nastavi uzimati hormone, pozivajući se na to da je premlada da dade pristanak na takvu terapiju.

Presuda je bila uglavnom dovršena prije objavljivanja nalaza revizije javnog zdravstva.

“Cass Review”

Podsjetimo, u reviziji, poznatoj kao “Cass Review” po voditeljici istraživačkog tima dr. Hilary Cass ustanovljeno je kako se djecu ostavilo na cjedilu uslijed “iznimno slabih” dokaza u korist medicinskih intervencija za promjenu roda.

>‘Rodne usluge’ u Britaniji pred reformom: Porazni rezultati službene revizije

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan od važnih razloga zbog čega je to do sad bilo nepoznato britanskoj javnosti jest, kako je dr. Cass istakla, “toksičnost” rasprave o rodu, zbog koje su brojni liječnici bili previše “uplašeni” da bi javno iznijeli svoja gledišta.

Dijagnoza na autizam i anoreksiju

Visoki sud je otkrio kako je djevojka bila dijagnosticirana na autizam i anoreksiju 2020. godine, te joj je 2021. bila propisana terapija, nakon što se počela samoozljeđivati. U osnovi, propisivanje rodne skrbi za maloljetnike uglavnom se pravda rizikom samoozljeđivanja i samoubojstva. Prvi kontakt s GenderGP u listopadu 2022. ostvarila je uz podršku majke.

>U Europi se ograničava primjena medikamenata za ‘rodnu skrb’

Dva mjeseca kasnije, nakon što je uplatila novac i popunila upitnik, dobila je recept za testosterone i blokatore puberteta.

Kako stoji u presudi “nije poduzet nikakav liječnički pregled ili klinička evaluacija. Djevojka nije imala nikakvog kontakta s liječnikom tijekom komunikacije s GenderGP”.

Jedina komunikacija koju je ostvarila uživo bila je ona s predstavnikom GenderGP iz Manchestera, koji nije registrirani liječnik u Velikoj Britaniji.

Nitko iz GenderGP nije sudjelovao na suđenju.

Ne odustaje od “rodne skrbi”

Premda je recept došao od privatnog liječnika, djevojki je injekcije testosterone davao njezin lokalni liječnik opće prakse, svakog šestog tjedna između siječnja i kolovoza 2023. godine.

Stručni svjedok, australska pedijatarica i endokrinologinja dr. Jacqueline Hewitt, kritički se izrazila o izostanku bilo kakvih fizičkih i psiholoških pretraga prije izdavanja recepta.

Istakla je također kako su propisane doze testorena bile “opasno visoke”.

Dodala je da bi “u Australiji terapija koju je propisaola GenderGP bila protuzakonita.”

U svojoj presudi, sudac nije donio odluku o tome je li djevojka bila u stanju donijeti informirani pristanak na uzimanje medikamenata, jer ih u trenutku donošenja presude više nije uzimala.

Kako prenosi BBC, ona više nije u kontaktu s GenderGP, nego je na listi čekanja jedne od privatnih klinika u Londonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.