Vlada Federacije BiH tvrdi da nema novaca za bivše branitelje

Foto: Thinkstock

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine u subotu je zaključila kako ne može ispuniti zahtjeve različitih udruga bivših branitelja koje su se ujedinile oko zahtjeva za povećanjem sredstava koja se već izdvajaju za njihove naknade jer je procijenjeno kako bi u tom slučaju čak dvije trećine proračuna tog entiteta bilo utrošeno za te svrhe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U Federaciji BiH se 570 milijuna konvertibilnih maraka (291,5 milijuna eura) trenutno izdvaja za boračke kategorije a ispunjavanjem njihovih zahtjeva bilo bi neophodno izdvojiti dodatnih 770 milijuna KM (393,8 milijuna eura). To bi značilo da se dvije trećine proračuna izdvaja za ove namjene”, kazao je novinarima uSarajevu entitetski premijer Fadil Novalić nakon sjednice vlade na kojoj se raspravljalo o zahtjevima bivših branitelja.

Njih nekoliko desetaka već desetak dana prosvjeduju pred sjedištem vlade FBiH u Sarajevu. Traže da se svim bivšim pripadnicima postrojbi Armije BiH i HVO-a zakonom regulira status i da svatko od njih dobije pravo na mjesečnu naknadnu u iznosu od 326 KM (166 eura).

Novalić je kazao kako su takvi zahtjevi potpuno nerelani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“O tome bi se moralo pitati i sve druge na koje bi takve odluke utjecale”, kazao je Novalić. Procjena je vlade kako bi ispunjavanje braniteljskih zahtjeva ugrozilo druge kategorije poput umirovljenika.

Ministarstvo branitelja Federacije BiH ima registar korisnika različitih novčanih izdvajanja za bivše vojnike i članove obitelji poginulih u ratu u kojemu su imena 95 tisuća osoba, od kojih su gotovo polovica ratni vojni invalidi.

Njihove interese istodobno zastupa čak 1600 različitih udruga a one stalno i uglavnom bez međusobne koordinacije ističu uvijek nove zahtjeve za potporom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U vladi sada pokušavaju uvjeriti sve te udruge da se ujedine ili koordiniraju svoj rad kako bi se imalo s kim pregovarati. Istodobno je cilj urediti jedinstveni registrar branitelja kako bi se točno znalo tko ima pravo na takav status i naknade koje iz toga proistječu.

Iako razmjerno siromašna, BiH je na glasu kao država u okruženju koja najviše izdvaja za zbrinjavanje razvojačenih branitelja te članova obitelji poginulih i nestalih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.