Vučić zabranio europsku homoseksualnu povorku u Beogradu, pitanje je što stoji iza toga

vučić
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, iStock

EuroPride je pan-europska homoseksualna povorka, festival koji traje tjedan dana te se održava diljem Europe od 1992. godine. Ovaj homoseksualni skup organizira udruga Europen pride organizers association, a ovogodišnji domaćin trebao je biti Beograd. No, srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić odlučio ga je naprosto otkazati. Pitanje je zašto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

27. kolovoza ove godine predsjednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je da će EuroPride biti odgođen ili otkazan, te da nije sretan zbog toga jer se time ugrožavaju prava manjine, ali da je država u takvoj situaciji da je pritisnuta brojnim problemima, prije svega zbog Kosova i Metohije. Kao dodatne razloge naveo je gospodarske probleme i opasnost da bi protivnici okupljanja mogli napraviti nerede.

Pozadina u odnosima s Rusijom?

No, pozadinski razlog mogao bi ležati i u odnosima s Rusijom. Naime, poznato je da je ruski predsjednik Vladimir Putin zabranio povorke homoseksualaca još 2012. godine te ima jasno definiran stav prema tzv. istospolnim brakovima. Uz to je javno promicanje homoseksualnosti u Rusiji kazneno djelo. Pitanje je stoga želi li Vučić, kojem je premijerka Ana Brnabić deklarirana lezbijka koja se svojedobno pojavila na homoseksualnoj povorci i koja živi u istospolnoj vezi, ići na ruku Vladimiru Putinu?

Poznato je da Srbija godinama balansira između ulaska u Europsku uniju i prijateljstva s Moskvom. Otkako je počeo rat u Ukrajini, Beograd se našao u još nepovoljnijem položaju. Dok Zapad od njih traži vladavinu prava u što obično guraju i LGTB propagandu, Putin iz Moskve šalje potpuno suprotne signale.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vučić je ovog puta kao i često do sada, očito odlučio poslušati savjete Moskve.

SPC pozdravila Vučićevu odluku zabrane skupa u službi promoviranja LGBT ideologije

”Što se tiče tuča na ulicama, dat ćemo sve od sebe da ih ne bude, zato smo tako i reagirali. Može me zvati Joe Biden, može zvati i Anu Brnabić, može zvati Putin, Zelenskij, Erdogan, neće biti promjene te odluke”, istaknuo je Vučić za novu.rs.

Sveti Arhijerejski Sinod Srpske Pravoslavne Crkve (SPC) je pozdravio odluku najviših državnih organa kojom je otkazano održavanje EuroPridea u Beogradu, priopćila je SPC. Ona je istaknula da “na toj odgovornoj odluci iskreno čestitaju Predsjedniku Srbije, gospodinu Aleksandru Vučiću”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>LGBT agenda: Ukrajina će razmotriti legalizaciju ‘istospolnih brakova’ usred rata

“Sveti Arhijerejski Sinod je uvjeren da održavanje ove ‘parade’, u službi promoviranja LGBT ideologije, koja se pokušava nametnuti Europi i takozvanom zapadnom svijetu uopće, pa, nažalost, i našem narodu, ne bi bilo od koristi nikome nego bi, naprotiv, izazvalo dodatne tenzije i nove podjele”, naglašavaju iz SPC.

Idući dan, u nedjelju 28. kolovoza organiziran je prosvjed protiv EuroPridea tijekom procesije povodom crkvenog blagdana, a bio je predvođen svećenicima Srpske pravoslavne crkve. I tada su pravoslavni biskupi poručili da povorka prijeti tradicionalnim obiteljskim vrijednostima i da treba biti zabranjena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč tome, organizatori su osudili Vučićevu odluku i ustvrdili da će događaj pod motom “Vrijeme je” svejedno održati od 12. do 18. rujna, dodavši da im je to vjerojatno najbolja reklama koju su mogli dobiti. Prema medijima, očekuje se da bi se na skupu, kojeg podržava Ana Brnabić, deklarirana lezbijka i premijerka Srbije, trebalo pojaviti preko 15.000 sudionika iz cijele Europe.

Prva povorka 2001. spriječena, na drugoj 2010. stotinu ozlijeđenih

Vučićevu je odluku napao je Cristophe Lacroix, izvjestitelj o prvima LGBTQ+ osoba parlamentarne skupštine Vijeća Europe koji je ustvrdio da je zabrana zabrinjavajući korak unazad za ravnopravnost i za demokraciju. Srbijanska vanjska politika je dugo vremena bila sjedenje na dvije stolice, a ruski patrijarh Kiril je između ostaloga upravo pitanje LGBT agende naveo kao jedan od razloga sukoba s Ukrajinom. “Zahtjevi od mnogih da održe gay paradu test je lojalnosti tom vrlo moćnom svijetu; a znamo da ako ljudi ili zemlje odbiju ove zahtjeve, onda ne ulaze u taj svijet, postaju mu stranci”, kazao je patrijarh Kiril.

Članak Jamesa Kirchicka, američkog neokonzervativnog novinara još tekst 2019. podijelio utjecajni think tank Brookings Institution. U njemu je Kirchick poručio: “Kakve veze ima povorka ponosa s NATO-om? Više nego što mislite”. Ukrajina je pak u jeku invazije ratificirala kontroverznu Istanbulsku konvenciju koja u obrazovni i zakonski sustav zemlje na velika vrata uvodi rodnu ideologiju, a razmišlja i o legalizaciji tzv. istospolnih brakova.

Inače, u Srbiji se prva homoseksualna povorka pokušala organizirati 2001., ali su ju navijači žestoko spriječili. Drugi pokušaj povorke bio je 2010. godine, a tada je okupljanje prekinuto sa 100 ozlijeđenih sudionika. Iduće dvije godine organiziranje skupa je zabranjeno sve dok tu odluku 2013. Ustavni sud nije proglasio neustavnom.

Prvi homoseksualna povorka incidenta organizirana je 2014. godine, kada im se pridružio i paralelni skup “Beogradski Trans Pride”.

Koji su gradovi ugostili EuroPride?

EuroPride se do sada od 1992. održao redom u Londonu, Berlinu, Amsterdamu, Kopenhagenu, Parizu, Stockholmu, Rimu, Beču, Kölnu, Manchesteru, Hamburgu, Oslu, Londonu, Madridu, Stockholmu i Zürichu.

Od 2010. godine do danas održao se također u Varšavi, Rimu, Londonu, Marseilleu, Oslu, Rigi, Amsterdamu, Madridu, Stockolmu i Gotenborgu, Beču i Kopengagenu, a ove godine bi se navodno trebao održati u Beogradu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.