Hrvatska sela u Srijemu, kao Šarengrad, Bapska, Lovas, Ilača, Tovarnik i ostala, bila su u Domovinskom ratu mjesta najtežih zločina koje je počinila JNA u suradnji sa srbijanskim četnicima.
Na današnji dan, 1. siječnja 1992. godine, iz Lovasa u Srijemu protjerano je 50 Hrvata koji su ostali živjeti u tom selu nakon okupacije i brojnih masovnih ubojstava Hrvata Srijema.
Etničko čišćenje u Srijemu
Srbi su etničko čišćenje u Srijemu, nakon okupacije, nastavljali u prisutnosti mirovnih snaga UN-a vjerujući da će taj kraj postati dio Velike Srbije. U tom etničkom čišćenju sudjelovao je i veliki broj građana Srbije koji su dolazili ratovati u Srijem i Slavoniju, a jedan od njih je bio i bivši predsjednik Srbije Tomislav Nikolić, poznati četnički vojvoda.
Podsjetimo se, sadašnji predsjednik Srbije Aleksandar Vučić imao je udjela u etničkom čišćenju Hrvata. Dolazio je u Hrvatsku među Srbe (Glina), držao huškačke i fašističke govore protiv Hrvatske i hrvatskog naroda, zagovarajući pred masama Srba da veliki dijelovi Hrvatske postanu dio Srbije.
Osim toga, i Aleksandar Vučić i Tomislav Nikolić bili su tijekom rata bliski suradnici jednog od najvećih zločinaca iz Srbije i sljedbenika Draže Mihailovića – četničkog vojvode Vojislava Šešelja.
Broj protjeranih
Što se tiče Srijema, okupirano područje Srbi temeljito etnički čiste od Hrvata i drugoga nesrpskog pučanstva. Iz Mohova je 27.10.1991. godine protjerano 50 osoba, iz Šarengrada 18.3.1992. godine 44 osobe, 24.3.1992. godine 170 osoba, a 30.3.1992. godine iz Bapske i Šarengrada 15 osoba te 24.1.1993. godine iz Bapske 72 osobe. Prema djelomično prikupljenim podacima u 1992. godini protjerano je s ovog područja 377 osoba, a stvaran se broj procjenjuje na oko 700 osoba. U 1993. godini zabilježeno je 218 protjeranih osoba. llok sve više napuštaju Hrvati grkokatolici, koji su 1945. godine iz Žumberka doselili u taj hrvatski grad.
Izvor: narod.hr