Petak, 24 siječnja, 2025
7.2 C
Zagreb
Pratite nas:

12. listopada Sveti Maksimilijan – tko je apostol Austrije i Slovenije?

Podijeli

Sveti Maksimilijan Celjski, biskup i mučenik, apostol Norika (Noricuma), većeg dijela današnje Austrije i dijela Slovenije. Rodio se oko 230. u rimskom naselju Celeia (danas Celje u Sloveniji), kao sin plemenitih, bogatih i pobožnih roditelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U djetinjstvu je bio odgojen u kršćanskom duhu. Nakon smrti roditelja imanje je podijelio siromasima, a robovima darovao slobodu. Uputio se u Rim, gdje je postao svećenik. Papa Siksto II. posvetio ga je za biskupa i poslao u Panoniju i Norik da tamo širi Kristov nauk. Naselio se u Lauriacumu (danas Lorch u Gornjoj Austriji), tada glavnom naselju sjevernog Norika, na ušću rijeke Enns u Dunav.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao biskup Lorcha, putovao je po cijeloj pokrajini, a nakon dvadeset godina misionarskog rada stigao je i u rodno Celje. Eulazije, tamošnji rimski sudac i namjesnik cara Numerijana, upozorio je Maksimilijana da prestane propovijedati i širiti kršćanstvo.

Naredio mu je da se priključi poganskoj vjeri i da žrtvuje rimskim bogovima. Maksimilijan je to odbio pa mu je zbog toga odrubljena glava, na današnji dan, 12. listopada 284. Pobožni vjernici pokopali su ga izvan grada, na mjestu gdje se danas nalazi crkva svetog Maksimilijana u Celju. Sveti Rupert dao je 350. prenijeti dio njegovih relikvija u Bischofshofen (Salzburg), a kasnije ih nalazimo i u Bavarskoj (Altötting i Passau).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pripisuju mu se mnoga čudesa. Štuju ga naročito u alpskim krajevima, a zaštitnik je biskupija Linz (Gornja Austrija) i Passau (Donja Bavarska).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci