Ponedjeljak, 28 travnja, 2025
21.1 C
Zagreb
Pratite nas:

15. prosinca 1961. Jeruzalem: Masovni ubojica i zločinac Eichmann molio za milost i svoj život!

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnji dan 1961. na smrt je u Izraelu osuđen nacistički zločinac Adolf Eichmann. Njega su izraelski agenti uspjeli uhvatiti 1960. godine u Argentini,  a zatim su ga potajice od tamo prenijeli u Izrael. Suđenje Adolfu Eichmannu u Izraelu bila je međunarodna senzacija. Zanimljivo je da je tijekom suđenja, koje je održano u Jeruzalemu, sjedio zaštićen neprobojnim staklom.

Navodno je (prema autorici H. Arendt) njegova posljednja izgovorena rečenica bila: “Gottgläubig war ich im Leben, Gottgläubig sterbe ich(Živio sam kao bogoljubac, kao bogoljubac umirem.)” Nacizam je pojmom Gottgläubiger (Bogoljubac ili onaj koji ljubi Boga) označavao one koji su prekinuli svaku vezu s Biblijom, ne samo sa Starim već i od njega neodvojivim Novim zavjetom, jer oba su za njih bili “židovski”. Stoga je nacistima biblijski Bog bio neprihvatljiv, a osobito Isus, rođen kao židovsko dijete u židovskoj obitelji.

 

Obersturmbannführer SS-a Adolf Otto Eichmann bio je glavni organizator tehničke provedbe Holokausta, odnosno Konačnoga rješenja židovskog problema, kako su u Njemačkoj nazivali monstruoznu namjeru istrebljenja Židova iz Njemačke i svih okupiranih dijelova Europe pod nacistima. Milijuni ljudi ubijeno je u sustavu za masovno istrebljenje kojega je Eichmann organizirao i nadzirao. Eichmann nipošto nije slučajno zalutao među najteže nacističke zločince. Zapovjednik Auschwitza Rudolf Höß zapisao je u autobiografiji, u svojevrsnoj izjavi na samrtnoj postelji (pred izvršenje svoje smrtne kazne), da je Eichmann “bio posve opsjednut idejom uništenja svakog pojedinog Židova kojega je imao mogućnost dohvatiti”. Eichmannov suradnik Dieter Wisliceny je (također nedugo prije izvršenja svoje smrtne kazne) izjavio da Eichmann “nije pokazivao nikakvih znakova i najmanjeg humanog osjećaja prema tim ljudima [Židovima]. Nije bio nemoralan, već amoralan i potpuno ledeno hladan.”

Na današnji dan 1961. na smrt je u Izraelu osuđen nacistički zločinac Adolf Eichmann. Njega su izraelski agenti uspjeli uhvatiti 1960. godine u Argentini,  a zatim su ga potajice od tamo prenijeli u Izrael. Suđenje Adolfu Eichmannu u Izraelu bila je međunarodna senzacija. Zanimljivo je da je tijekom suđenja, koje je održano u Jeruzalemu, sjedio zaštićen neprobojnim staklom.

Tijekom 14 tjedana izneseno je pred sud 1500 dokumenata, svjedočilo je 100 svjedoka optužbe, od kojih su njih 90 bili preživjeli iz Holokausta, te su izneseni desetci pisanih izjava na strani obrane, koje su diplomatskim putem bile dostavljene sudu iz 16 zemalja (premda je svjedocima obrane zajamčena sigurnost dolaska, svjedočenja i odlaska iz Izraela, ni jedan sudu nije pristupio osobno). Svjedoci i dokazi izneseni na suđenju osvijetlili su Eichmanna tijekom Holokausta kao nacističkoga svemoćnika koji milijune šalje u smrt, sam određujući kada je tko na redu. Neki svjedoci bili su gotovo nemoćni iznijeti svoja sjećanja, potreseni sviješću o blizini takvoga zločinca, nekima je pozlilo, u publici se javljalo mnogo emocija.

U Izraelu nikada ni prije ni nakon ove presude nijednome civilu nije dosuđena smrtna kazna. Eichmannu je iznimno dosuđena jer su njegovi zločini bili teži od bilo kojih zločina bilo kojega čovjeka koji je ikada mogao stati ili će stati pred izraelski sud.

Sud je Eichmanna osudio na smrt upravo na današnji dan. Molbu za milost i život uputio je predsjedniku Izraela Jichaku Ben-Cviju. Eichmann. On sam, monstruozni zločinac koji nije pružio milosti ni jednoj od svojih milijuna žrtava, toliko je žudio sačuvati svoj život, da je – zaboravljajući svoju nekadašnju oholost i gađenje prema Židovima – za svoj život molio upravo preživjele bližnje svojih žrtava.

Navodno je (prema autorici H. Arendt) njegova posljednja izgovorena rečenica bila: “Gottgläubig war ich im Leben, Gottgläubig sterbe ich(Živio sam kao bogoljubac, kao bogoljubac umirem.)” Nacizam je pojmom Gottgläubiger (Bogoljubac ili onaj koji ljubi Boga) označavao one koji su prekinuli svaku vezu s Biblijom, ne samo sa Starim već i od njega neodvojivim Novim zavjetom, jer oba su za njih bili “židovski”. Stoga je nacistima biblijski Bog bio neprihvatljiv, a osobito Isus, rođen kao židovsko dijete u židovskoj obitelji. Svojim posljednjim riječima Eichmann je posvjedočio da je do posljednjeg daha u srcu ostao nepokajan.

Smaknut je sljedeće godine vješanjem u Ramli. Eichmannov je leš kremiran, a pepeo je pomoću jednog izraelskog patrolnog broda razasut po Sredozemnom moru u međunarodnim vodama.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/povijest.net

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

30 KOMENTARI

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci