-->
Subota, 11 siječnja, 2025
-0.6 C
Zagreb
Pratite nas:

20. listopada 1443. umro Ivan Stojković – dominikanac i „sretni genij“ iz Hrvatske

Podijeli

Na današnji dan 1443. umro je Ivan Stojković, svećenik dominikanac i predsjedatelj čuvenog crkvenog sabora u Konstanzu. Francuski povjesničar Touron nazvao ga je „sretnim genijem svoga doba“. Jedan je iz plejade nepoznatih hrvatskih velikana koji svjedoče o veličini i bogatoj baštini hrvatskog naroda. Ta svijest, koju je potrebno obnoviti, namjerno je zatirana za vrijeme komunističke Jugoslavije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smatralo ga se vrhunskim govornikom. Zalagao se za reforme u Katoličkoj crkvi. On se smatra najvažnijim teologom crkvenog Sabora u Baselu. Bio je veliki poznavatelj patrologije i srednjovjekovne književnosti. Kao humanist posjedovao je veliku knjižnicu s brojnim vrijednim grčkim rukopisima (manuskriptima).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegove rukopise rabili su Johannes Reuchlin i Erazmo Roterdamski.

Ivan Stojković, rođeni Dubrovčanin, poznatiji je pod latiniziranim imenima Ioannes Stoycus i Ioannes de Ragusio. Radikalni su ga husiti na Baselskom saboru 1433. oslovljavali »Ivanom Slavenom iz Hrvatske« odnosno »svojim zemljakom iz Dubrovnika grada u Hrvatskoj« (Joannes Sclavus de Carvatia … Conterraneus noster de Ragusio, quae est civitas in Carvatia). Bio je dominikanac i laureat Padovanskog (1414–17) i Pariškog sveučilišta (1417–20), čiji je profesor i ambasador kod pape Martina V. (1417–31) i cara Sigismunda. Rektor sveučilišta »u gradu svjetlosti« u pismu Dubrovčanima (1422) hvali humanost i intelektualne vrline uglednog im sugrađanina »magistra Ivana Stojkovića, člana Reda braće propovjednika „prepun ne prolaznog bogatstva nego znanja, ovjenčan doktoratom… mnogobrojne su vrline i veliko poštenje ovog izuzetnog muža, koji u tome nadvisuje mnoge svoje suvremenike“. Francuski pak povjesničar Antoine Touron ističe da je bio »sretan genij, pravedan, iznadprosječan, posjedujući sigurno pamćenje, živu i plodnu maštu, izuzetnu sposobnost izražavanja, a njegovo čelično zdravlje omogućavalo mu je i najotpornije poslove, tako da je mogao udovoljiti svojoj prirodnoj težnji da sve čita i sve proučava« (usp. Histoire des hommes illustres de l’Ordre de Saint Dominique, sv. III, Pariz, 1746., str. 247).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bogat i raznovrstan Stojkovićev osobni knjižni fond nadahnjivao je plejadu europskih erudita humanističkog usmjerenja, među kojima su Erazmo Roterdamski, Beatus Rhenanus, Johann Reuchlin, Trithemius, Oecolampade i drugi, što je dokaz znanstvene širine učenog Dubrovčanina, koji svoju humanističku opredijeljenost duguje prije svega intelektualnoj otvorenosti Pariškog sveučilišta.

Više o ovom velikom Hrvatu i svećeniku možete pročitati OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci