Subota, 25 siječnja, 2025
11.1 C
Zagreb
Pratite nas:

21. kolovoza 1631. umro fra Matija Divković – franjevac i „otac bosanske književnosti“

Podijeli

Fra Matija Divković je utemeljitelj bosanske književnosti i to na  jeziku ikavsko-štokavskog narječja kojim se govorilo u samoj središnjoj Bosni oko Sarajeva. Djela je pisao za potrebe katoličkog puka i to izvornim bosanskim pismom – bosančicom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 Na današnji dan 21. kolovoza 1631. umro je Olovu katolički svećenik i franjevac Matija Divković. Zovu ga „ocem bosanske književnosti“ jer je prvi izdao jednu knjigu na narodnom hrvatskom jeziku bosanskog narječja i ćiriličnom pismu zvanom bosančica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jezik koji koristi fra Matija Divković je štokavski jezik ikavsko-ijekavskog narječja kojim su govorili Hrvati katolici središnje Bosne od Olova preko Sarajeva do Kreševa.

Posebna vrijednost ovih djela je što su tiskana na bosančici, osobitoj inačici ćirilice koja se rabila na širokom hrvatskom narodnom prostoru Bosne, Dubrovnika i njegove okolice, srednje Dalmacije sve do rijeke Vrbasa. Naziv bosančica dobila je tek početkom 20. stoljeća od strane hrvatskog arheologa Ćire Truhelke. Njome su privatna pisma pisali hrvatski glagoljaši i velikaši: Keglevići, Frankapani, Petar Kružić i drugi, te je uz glagoljicu i latinicu, bosančica hrvatsko pismo i bogatstvo hrvatske kulturne narodne baštine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za tiskanje svojih djela na bosančici u Veneciji su salili posebna slova za tu namjenu.

Djela fra Matije Divkovića 

  • Nauk krstjanski za narod slovinski
  • Sto čudesa aliti znamenja blažene i slavne Bogorodice i Divice Marije
  • Beside Divkovića svrhu evanđelja nediljnijeh priko svega godišta
  • Nauk krstjanski s mnozijemi stvari duhovnijemi i vele bogoljubnijemi

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci