Nedjelja, 27 travnja, 2025
18.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Biskup Košić: Crkva kao institucija uvijek je služila svome narodu, a to se ponajbolje vidi po trenucima obrane domovine

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znanstveni skup “Kaptolski Sisak: 1215. – 2015.” održan je u subotu 19. rujna u sisačkom Velikom Kaptolu povodom osamstote obljetnice otkako je Katedralni Kaptol biskupije Zagrebačke postao punopravni vlasnik Siska i okolnoga područja. Taj značajan događaj iz 1215. godine ostavio je dubok i neizbrisiv trag u povijesti Siska i sisačkoga kraja te u hrvatskoj povijesti u cjelini.

Katedralni kanonici su od otada pa sve do modernoga doba svojim pastoralnim, kulturnim, društvenim, organizacijskim i gospodarskim djelovanjem utjecali na kontinuirani razvoj Siska, koji je bio jedno od najvažnijih kaptolskih središta. Tim povodom Sisačka biskupija, Stolni Kaptol Sv. Križa u Sisku, Odjel za povijest Hrvatskoga katoličkoga sveučilišta i Odjel za povijest Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu organizirali su skup na kojem se znanstveno valorizirao doprinos zagrebačkog kaptola vjerskoj i društvenoj povijesti sisačkoga kraja.

Skup je započeo misnim slavljem u katedrali Uzvišenja svetog Križa koje je predvodio sisački biskup Vlado Košić u zajedništvu s prepoštom Kaptola Sv. Križa mons. Markom Cvitkušićem, te kanonicima preč. Dragutinom Papićem i preč. Markom Cvitkušićem. Karačom.

Otvorenje radnog dijela održano je u Dvorani Sv. Ivana Pavla II. sisačkog Velikog Kaptola, a okupljenima su se obratili kanonik Prvostolnoga Kaptola zagrebačkog mons. Stjepan Kožul, župan Sisačko-moslavačke županije Ivo Žinić, rektor Hrvatskoga katoličkoga sveučilišta prof. dr. sc. Željko Tanjić i sisački biskup dr. sc. Vlado Košić.

Tako je mons. Kožul izrazio svoju radost što se baš u Sisku obrađuje jedna ovako zanimljiva tema, tim više što je zapravo ovdje i postavljeno povijesno predziđe kršćanstva. Župan Žinić dotaknuo se sisačke bitke od 22. lipnja 1593. godine i istaknuo važnost ponovne uspostave Sisačke biskupije kao institucije koja učvršćuje vjeru i domoljublje na ovim prostorima, a rektor Hrvatskoga katoličkoga sveučilišta prof. dr. sc. Željko Tanjić podsjetio je kako ovo nije prvi zajednički projekt sa Sisačkom biskupijom, te je izrazio zadovoljstvo što može gledati kako se u istom prostoru i vremenu izgrađuju i surađuju HKS i Sisačka biskupija.

Otvorivši skup, biskup Košić je ustvrdio kako je Crkva kao institucija uvijek služila svome narodu, a to se ponajbolje vidi po trenucima obrane domovine, te kako vjeruje da će i danas i sutra uloga Crkve biti da se brine za svoj narod i pomogne mu.

Prvim blokom predavanja pod nazivom „Počeci Kaptolskog Siska“ moderiro je dr. sc. Stipica Grgić, a predavanja su održali održati: dr. sc. Marko Jerković s Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu na temu „Kaptolski Sisak u srednjem vijeku“, Tomislav Matić, mag. educ. hist. et phil. s Hrvatskog katoličkog sveučilišta na temu „Patroni crkava sisačkog vlastelinstva u srednjem vijeku“, Monika Đurak, bacc. univ. hist. s Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu na temu „Zagrebački kaptol i sisačka utvrda u 16. stoljeću“ i doc. dr. sc. Hrvoje Kekez s Hrvatskoga katoličkog sveučilišta na temu „Historiografske percepcije uloge Kaptola u izgradnji i obrani sisačke utvrde (16.-21. stoljeće)“.

Drugim blokom predavanja pod nazivom „Kaptol i kanonici u ranom novom vijeku i 19. stoljeću“ moderiro je dr. sc. Marko Jerković, a predavanja su održali: doc. dr. sc. Ivana Jukić s Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu na temu „Kralj, Kaptol i vlastelinstvo u 17. st.“, dr. sc. Ana Biočić s Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu na temu „Ivan Kralj – od župnika u Pokupskom do zagrebačkog kanonika i likopoljskog biskupa“, dr. sc. Petar Korunić, red. prof. u miru, dr. sc. Marko Rimac s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu i dr. sc. Filip Tomić s Instituta za društvena istraživanja „Ivo Pilar“ na temu „Kaptolsko vlastelinstvo Sisak – Sela na prijelomu 18. i 19. stoljeća – zemlja, proizvodnja i ljudi“.

Trećim blokom predavanja pod nazivom „Kaptolski Sisak u moderno doba“ moderirao je doc. dr. sc. Hrvoje Kekez, a predavanja su održali: dr. sc. Vlatka Vukelić s Hrvatskih studija sveučilišta u Zagrebu na temu „Spomenica župne crkve Sv. Križa u Sisku i društveno djelovanje sisačkih župnika – izvor za proučavanje početaka sustavnih arheoloških istraživanja“, Domagoj Sremić, prof. pov. i geo. u Gimnaziji Sisak na temu „Doprinos Crkve i Zagrebačkog Kaptola razvoju pučkoga školstva na području Siska i okolice u 19. i početkom 20. Stoljeća“, dr. sc. Stipica Grgić, s Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu na temu „Nacionalizacija dobara Zagrebačkog Kaptola u Sisku i okolici (1945.-1948.)“, te mons. Marko Cvitkušić, prepošt sisačkog Stolnog Kaptola, na temu „Osnutak i djelovanje Stolnog Kaptola Svetog Križa u Sisku“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr
Photo: Sisačka biskupija

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Tijekom dijete uvedite 'dan za varanje'

Upozoravaju da „varanje na dijeti” treba pomno unaprijed isplanirati kako bi ono uistinu poslužilo kao psihološko olakšanje za vri...

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci